Fibroidi ili miomi na maternici zahtijevaju liječenje samo kada uzrokuju simptome, ali većina žena ih nema. Zato, o njima treba znati što više, posebno jer ih tijekom života razvije 70 posto žena.
Miomi maternice nisu isto što i rak maternice. To su benigni, nekancerogeni tumori, ali mogu imati slične simptome kao rijetka vrsta raka maternice koja se naziva sarkom maternice. Nažalost, još uvijek ne postoji pouzdan način za otkrivanje sarkoma, osim kada se izvodi operacija za uklanjanje mioma.
Istraživanja pokazuju da ih razvije između 70 i 80 posto žena do pedesete godine. Najčešće se javljaju kod žena u četrdesetima i ranim pedesetima.
Godišnje se u svijetu izvede više od milijun histerektomija, kirurškog odstranjivanja maternice. Osim što nakon njega žena više ne može rađati, nosi i druge rizike, a preporučuje se samo kada su miomi izrazito bolni ili kada ne reagiraju na druge metode liječenja.
Trenutno postoje različite terapije kojima se miomi smanjuju ili usporavaju rast, poput hormonske terapije, ultrazvučne terapije ili miomektomije, kojima se miomi uklanjaju bez “diranja” maternice. Ako miomi ne zahtijevaju uklanjanje, postoje drugi tretmani koji mogu pomoći u kontroli simptoma, kao određene vrste lijekova i ablacija – postupak koji koristi radiofrekvencijsku energiju za uništavanje tkiva.
Najčešći simptom je vrlo obilna menstruacija, u nekim slučajevima s krvnim ugrušcima. Fibroidi također mogu uzrokovati krvarenje između ciklusa, grčeve u zdjelici, nadutost u trbuhu i bolan odnos.
Većina žena koje imaju miome maternice mogu ostati u drugom stanju, ali sami miomi mogu izazvati određene komplikacije. Istraživanja pokazuju da određene vrste mioma mogu promijeniti oblik i veličinu maternice, što može utjecati na sposobnost žene da zatrudni, iako stručnjaci procjenjuju da miomi uzrokuju samo jedan do dva posto slučajeva neplodnosti. Fibroidi su također povezani sa šest puta većom vjerojatnošću poroda carskim rezom i rizikom od obilnijeg krvarenja nakon poroda.
Točan uzrok mutacije koja uzrokuje miome maternice nije poznat, unatoč njihovoj učestalosti i kliničkim ispitivanjima. Trenutna istraživanja oslanjaju se na utjecaj hormona, poput estrogena i progesterona, s obzirom da se miomi rijetko pojavljuju prije prve mjesečnice, a smanjuju se nakon menopauze. Stres, prehrana i okolišni čimbenici mogu utjecati na nastanak mioma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!