Ova bolest može biti vrlo neugodna, ali srećom, može se izliječiti promjenom nekih štetnih navika i posebnim lijekovima.
Gastritis je upala zaštitne sluznice želuca, a dijeli se na akutni i kronični. Akutni gastritis uključuje iznenadnu, jaku upalu, dok kronični gastritis uzrokuje dugotrajnu upalu koja može trajati godinama ako se ne liječi.
Također postoji i erozivni gastritis koji je puno rjeđi oblik ove bolesti; obično ne uzrokuje veću upalu, ali može dovesti do krvarenja i stvaranja čira na sluznici želuca.
Uzroci gastritisa
Gastritis obično nastaje zbog slabljenja zaštitne sluznice koju oštećuje želučana kiselina. Do slabljenja sluznice može doći zbog niza razloga kao što je korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova ili infekcije bakterijom Helicobacter pylori. Ona inficira sluznicu želuca, a infekcija se može prenijeti s osobe na osobu primjerice ljubljenjem, ali i kontaminiranom hranom ili vodom.
Određene navike i aktivnosti također mogu pojačati rizik od ove neugodne bolesti, a to su:
- ekstremna konzumacija alkohola
- uzimanje kokaina
- pušenje ili žvakanje duhana
- stres uzrokovan teškom ozljedom, bolešću ili operacijom
- starenje jer se s godinama sluznica želuca stanjuje
- autoimune bolesti
- probavni poremećaji poput Chronove bolesti
- virusne infekcije
Koji su simptomi gastritisa?
Gastritis nekada ne uzorkuje vidljive simptome kod svih ljudi, ali oni najčešći su:
- mučnina
- povraćanje
- bol u želucu
- slab apetit
- prebrz osjećaj sitosti
- probavne smetnje
- krvava stolica
- crna stolica
- povraćanje krvi ili materijala koji izgleda poput taloga kave
Ako već neko vrijeme osjećate jaku bol u predjelu želuca nakon svakog obroka ili bol traje više od tri dana, obavezno se obratite liječniku!
Erozivni gastritis
Kao što smo već spomenuli, erozivni gastritis je rjeđi oblik bolesti, a nastaje zbog konzumiranja alkohola, stresa ili uzimanja različitih lijekova poput ibuprofena ili aspirina. Mučnina, povraćanje i nedostatak apetita su najčešći simptomi ovog oblika gastritisa.
Erozivni gastritis dalje se dijeli na alkoholni gastritis, stres gastritis, NSAID gastritis te portalnu gastropatiju. Uzrok alkoholnog gastritisa je, kao što mu i samo ime govori – alkohol, dok stres gastritis može nastati kod teško bolesnih pacijenata unutar 72 sata. NSAID gastritis nastaje zbog korištenja lijekova, dok portalnu gastropatiju karakterizira zatajenje jetre zbog povećanog tlaka u venskom i portalnom sustavu jetre.
Liječenje gastritisa
Liječenje gastritisa ovisi o uzroku ove bolesti. Gastritis kao posljedica zaraze H. pylori bakterijom rutinski se liječi antibioticima. Ako imate NSAID gastritis, prestankom uzimanja navedenih lijekova simptomi bi se trebali povući.
Također, ne preporučuje se konzumiranje alkohola, teške, masne i začinjene hrane, kao i pušenje, a liječnik vam može prepisati i liječenje inhibitorima protonske pumpe koji smanjuju sekreciju želučane kiseline inhibicije H+,K+-ATPaze, protonske pumpe parijetalnih stanica želuca. U smanjenju stvaranja želučane kiseline mogu pomoći i drugi lijekovi poput antacida i probiotika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!