Ginekolog Hrvoje Vrčić gostovao je u Točki na tjedan gdje je govorio o raku maternice. Pojasnio je i koliko je važno cijepljenje protiv HPV-a koje može spasiti od obolijevanja i umiranja od raka grlića maternice.
“Znamo uzročnika bolesti, ne nastaje preko noći, treba više godina , čak i do deset godina od dana infekcije do nastanka raka maternice. Stoga, redoviti ginekološki pregledi i cijepljenje protiv HPV-a su rješenje”, rekao je Vrčić.
“Nažalost, velik broj ljudi ne ide na preventivne preglede”, dodao je.
Vrčić je komentirao je i kakva je situacija u Hrvatskoj kada je riječ o cijepljenju protiv HPV-a.
“Cijepljenje u Hrvatskoj počelo je 2008. godine i tada su samo lokalne zajednice plaćale cjepiva za svoje mlade ljude. To je bilo jako dobro, ali samo u pojedinim zajednicama. Grad Zagreb prednjači u cijepljenju u Hrvatskoj i od 2014. godine uvedeno je besplatno cijepljenje za sve populacije”, rekao je i dodao:
“Nažalost, zbog anti-cijepljenje kampanja, davanja informacija kroz neke medije o štetnosti cijepljenja, došlo je do problema. Zadnje dvije godine u Zagrebu je cijepljeno preko 30% i muškaraca i žena. Danas studentice i studenti medicine, kad slušaju predavanja o HPV-u, odlaze se samovoljno cijepiti.”
Koliko traje zaštita nakon cijepljenja?
Vrčić je pojasnio da je cjepivo danas razvijenije i da pruža dugogodišnju zaštitu.
“Kad se cjepivo pojavilo, rečeno je da štiti sigurno pet godina. Kad se cijepi djevojčica ili dječak od 9 do 14 godina, mnogi roditeljima je to bilo čudnovato. Danas znamo da sve pacijente iz kliničke studije u 2000. godini cjepivo čuva do danas. Možemo sigurno reći da cjepivo protiv HPV-a štiti 20 godina ili duže. Neće trebati docjepljivati i sigurno je”, pojasnio je Vrčić.
Dodao je da se u Zagrebu cijepi oko 30% osoba, no na jugu Hrvatske brojke su znatno manje. “Što južnije – to tužnije”, kazao je Vrčić.
Vrčić je pojasnio i koliko je pandemija koronavirusa utjecala na redovite ginekološke preglede.
“Preventivni pregledi danas su došli na neki drugi, manje važan kolosijek. Zadnja tri mjeseca 2020. godine u mnogim zemljama EU pojavljuju se pacijenti i otkrivaju se maligne bolesti barem za jedan stadij težeg oblika, što znači duže liječenje, kemoterapiju i zračenje”, kazao je Vrčić i pozvao građane da redovito idu na preventivne preglede.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!