Guillain-Barréov sindrom je rijedak, ali ozbiljan autoimuni poremećaj u kojem imunološki sustav napada zdrave živčane stanice u perifernom živčanom sustavu.
Počinje trncima i osjećajem slabosti u nogama, a kasnije se simptomi pojavljuju i u rukama te s vremenom može dovesti do paralize cijelog tijela. Simptomi i samo liječenje može trajati i do godinu dana. Najvažnije je što prije postaviti dijagnozu kako bi se mogli liječiti simptomi.
Što uzrokuje Guillain-Barréov sindrom?
Do ovog sindroma dolazi kada imunološki sustav napada periferni živčani sustav gdje živci povezuju mozak s ostatkom tijela i šalju signale u mišiće. Ako su ovi živci oštećeni, mišići ne mogu reagirati na poruke koje dobivaju iz mozga i onda nastaje niz neželjenih simptoma.
Postoji nekoliko najčešćih uzroka. Kod većine ljudi ovaj se sindrom pojavljuje nakon respiratornih infekcija ili viroza koje uključuju proljev, a jednako tako do sindroma može doći i nakon infekcije bakterijom iz roda Campylobacter koja u tijelo dolazi konzumacijom nedovoljno termički obrađene hrane životinjskog podrijetla. U rijetkim slučajevima Guillain-Barréov sindrom se može pojaviti danima ili tjednima nakon cijepljenja, kao i nakon operacije. Češći je kod starijih muškaraca.
Kako prepoznati Guillain-Barréov sindrom?
Prvi simptom su trnci u nožnim prstima, stopalima i nogama. Kasnije se trnci sele u ruke i prste na rukama. Simptomi se mogu jako brzo pogoršati. U samo nekoliko sati mogu postati jako ozbiljni.
Ostali simptomi su:
- slabost mišića u nogama i rukama koja se pogoršava s vremenom
- problemi s hodanjem
- problemi s pomicanjem očiju i lica, žvakanjem ili gutanjem
- ubrzani rad srca
- problemi s disanjem
- bolovi i grčevi
- bol u donjem dijelu leđa
- gubitak kontrole nad mokraćnim mjehurom
- nizak ili visoki krvni tlak
- krvni ugrušci
- kognitivni problemi
- paraliza tijela
Kako se Guillain-Barréov sindrom dijagnosticira?
Važno je pri pojavi prvih simptoma posjetiti liječnika. Potrebno je odmah reagirati kada se pojave trnci u nogama koji se šire tijelom, kod pojave kratkoće daha ili opće slabosti. Nekada će biti teško utvrditi kako se radi upravo o ovom sindromu jer je vrlo rijedak i bit će potrebno prvo isključiti mogućnost svih drugih bolesti.
Liječnik će osobu ispitati o simptomima, ali i obiteljskoj povijesti bolesti. Kako bi se potvrdila dijagnoza, potrebno je napraviti nekoliko testova kao što su: elektromiografija, lumbalna punkcija, ali i pretrage živčane provodljivosti i pretrage krvi.
Kako se Guillain-Barréov sindrom liječi?
Sam sindrom se ne može izliječiti, već se tretiraju simptomi kako bi se pacijentu omogućio što normalniji život. Kada se otkrije kako se radi o ovoj bolesti, pacijent će biti smješten u bolnicu gdje će se nadzirati jer se simptomi razvijaju vrlo brzo. Potrebna je filtracija krvi ili infuzija autoimunog globulina. Nekada će se simptomi poboljšati sami od sebe, ali ako se ne tretiraju, liječenje može potrajati.
Oporavak traje od nekoliko mjeseci do godinu dana, ovisno o ozbiljnosti stanja. Pomoći mogu i lijekovi protiv bolova ili oni koji sprječavaju pojavu krvnih ugrušaka, kao i fizikalna terapija. U nekim slučajevima može doći i do komplikacija.
Dakle, Guillain-Barréov sindrom je rijedak autoimuni poremećaj koji se očituje trncima u nogama i rukama te slabljenjem mišića. Važno ga je što prije dijagnosticirati kako bi se krenuo liječiti. Većina pacijenta se oporavi nakon nekoliko mjeseci terapija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!