Hirzutizam je stanje kod žena koje izaziva pojačanu dlakavost na licu, prsima ili leđima.
Do pojačane dlakavosti kod žena dolazi zbog viška muških hormona, prvenstveno testosterona. Ovo stanje se može riješiti liječenjem uzroka problema, a postoje i razne jednostavne metode uklanjanja dlaka.
Što je uzrok hirzutizma?
Pojačanu dlakavost kod žena može izazvati sindrom policističnih jajnika kod kojeg dolazi do neravnoteže spolnih hormona, neredovitih menstruacija, debljine te pojačane dlakavosti. Drugi razlog je Cushingov sindrom koji nastaje zbog visokih razina kortizola i srodnih kortikosteroida, a simptomi su mu okruglo lice, debljanje u području abdomena s tankim rukama i nogama, tanka koža sklona modricama, menstrualne nepravilnosti te povećana dlakavost.
Osim toga, do hirzutizma vodi i abnormalna proizvodnja nadbubrežne žlijezde steroidnih hormona uključujući kortizol i androgen. Povećana proizvodnja inzulina kao i tumori u jajnicima također mogu uzrokovati pojačanu dlakavost, ali i određeni lijekovi koji koriste žene s endometriozom, lijekovi za shizofreniju, lijekovi protiv epileptičnih napadaja, lijekovi za migrene, za visoki krvni tlak te za bipolarni poremećaj.
Hirzutizam će prije razviti kod žena koje su ga naslijedile ili pak žena kojima mama ili baka, ali i one same, imaju sindrom policističnih jajnika i kod žena koje imaju problema s kilogramima jer pretilost uzrokuje povećanu proizvodnju androgena.
Kod žena koje nemaju problema s hormonima i koje imaju redovite menstruacije se pojačana dlakavost na tijelu zove idiopatski hirzutizam, odnosno to je hirzutizam kojem uzroci nisu poznati. Također, do rasta dlaka koje ne uzrokuju androgeni hormoni (kao kod dlaka koje se pojavljuju između očiju, na čelu ili visoko na obrazima) dolazi do stanja nazvanog hipertrihoza do kojeg dolazi zbog problema sa štitnjačom ili anoreksijom.
Koji su simptomi hirzutizma?
Do hirzutizma najčešće dolazi za vrijeme puberteta. Kada se pojavljuju svijetle dlake na licu i drugim dijelovima tijela radi se o blažem obliku hirzutizma, dok tamne dlake označuju već napredno stanje.
Ove dlake se pojavljuju najčešće na licu (iznad usnica i na bradi), a mogu biti i na prsima, leđima, donjem dijelu trbuha i unutarnjoj strani bedara. S vremenom se, osim dlakavosti, mogu pojaviti i druga stanja, kao što je virilizacija, odnosno promjene koje nastaju kod žena zbog suviška muških hormona.
Simptomi hirzutizma su:
- produbljenje glasa
- povećana mišićna masa u području ramena
- ćelavost
- akne
- smanjenje prsa
- porast libida
- gubljenje menstruacije
Kada posjetiti liječnika?
Kada primijetite promjene na tijelu i povećanu dlakavost na licu ili tijelu, a praćena je i simptomima virilizacije, posjetite liječnika. Ova pojava može biti potpuno bezopasna, a može se raditi o hirzutizmu ili nečem puno opasnijem, kao što su tumori. Liječnik će prvo ispitati i saznati postoje li nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, izmjeriti razinu hormona u krvi, kao i napraviti pretragu krvi.
Liječnik vas potom može uputiti stručnjaku za hormone, endokrinologu ili pak dermatologu koji će proučiti promjene na koži ili ginekologu koji može utvrditi radi li se o sindromu policističnih jajnika. Na ove načine će se otkriti uzrok problema kako bi se mogao pravilno liječiti hirzutizam.
Kako se liječi pojačana dlakavost?
Pojačana dlakavost se tretira kontracepcijskim pilulama koje sadrže estrogen i progesteron ili ako je inzulin povišen, lijekovima koji smanjuju inzulin. Hirzutizam se uspješno liječi, jedino će nekada biti potrebno više vremena.
Prirodno liječenje hirzutizma
Hirzutizam se također može povući gubitkom viška kilograma kako bi se smanjila razina androgena. Tjelovježbom i pravilnom prehranom će se ujedno i umanjiti simptomi policističnih jajnika te će se menstrualni ciklus vratiti u normalnu.
Kod žena koje imaju rezistenciju na inzulin potrebno je smanjiti konzumaciju šećera i ugljikohidrata. Pomoći može i rješavanje stresa koji isto tako utječe na same hormone. Pronađite aktivnost ili hobi kojim će stres nestati. Sama dlakavost se može rješavati i raznim tretmanima uklanjanja dlaka koji se moraju redovito izvoditi.
Zaključak
Hirzutizam ili pojačana dlakavost događa se najčešće u pubertetu kod žena, a uzrokuje dlakavost na području lica, prsa ili leđa. Važno je posjetiti liječnika i otkriti pravi uzrok problema te ga potom tretirati. Pojačana dlakavost je izlječiva, ali je potrebno puno strpljenja i vremena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!