Histeroskopija: Zašto se provodi i koji su glavni rizici pregleda maternice?

Zdravlje 14. pro 202115:46
Pixabay

Histeroskopija je pregled kod žena kojim se pregledava unutrašnjost maternice. Radi se o dijagnostičkoj metodi koja se može koristiti i kao operacijska ili terapijska metoda.

Premda postoje i druge metode za pregled unutrašnjosti maternice, ova se smatra najučinkovitijom jer omogućava uočavanje svih nepravilnosti. Iz tog razloga se ova metoda obavlja prije bilo kojeg zahvata unutar materišta. Histeroskopija je bezbolna i kratkotrajna.

Zašto mi treba histeroskopija?

Ovaj pregled i/ili zahvat se preporučuje ženama koje imaju nejasne simptome u spolnom organu. To mogu biti:

  • dugotrajni bolovi u donjem dijelu trbuha
  • neredovita ili nepravilna krvarenja
  • neplodnost
  • sumnja na zloćudne tvorbe i slično
  • krvarenje u postmenopauzi
  • obilno krvarenje

Operacijskom histeroskopijom mogu se riješiti problemi dobroćudnih tumora ili mioma, polipa, zadebljanje sluznice maternice te septum maternice.

Kako izgleda histeroskopija?

Radi se o endoskopskoj metodi koja se vrši u danima neposredno poslije mjesečnice. U to vrijeme je kanal dovoljno otvoren te nema potrebe za mehaničkim širenjem.
Za ovaj pregled koristi se tanki medicinski instrument histeroskop. Za dijagnozu se uz pomoć male kamere na teleskopu promjera od 3,8 milimetara ulazi u šupljinu maternice. Moguće je kroz teleskop uvesti i instrumente poput hvatalica i električne igle pomoću kojih se, u slučaju operacije, odstranjuju dobroćudne i zloćudne unutarmaternične promjene.

Za vrijeme zahvata se u šupljinu maternice uvodi fiziološka otopina koja razdvaja stijenke što daje bolju vizualizaciju. Kroz histeroskopiju se može uzimati i tkivo, što je još jedna prednost naspram ultrazvuka maternice.

Za pregled histeroskopije nije potrebna opća anestezija. Oporavak je odmah istog dana te nema potrebe za dužim ostajanjem u bolnici. Nakon pregleda nisu potrebni analgetici, a najčešće niti daljnji pregledi.

Priprema za histeroskopiju

Prije histeroskopije možete, ali ne morate uzeti blagi sedativ ili analgetik. Za vrijeme zahtjeva su moguće neugodnosti i grčevi, ne i boli, te se obično izvodi bez analgezije ili anestezije. Ukoliko je potrebno, moguće je dobiti lokalni anestetik prije početka postupka.

U periodu prije histeroskopije ne smijete imati spolne odnose dva dana prije zahvata. Zahvat se planira neposredno nakon menstruacije. Osim pristanka na operaciju koji trebate potpisati, obično ćete dobiti i recepte za lijekove koje ćete uzeti tog dana kako biste smanjili grčeve maternice nakon histeroskopije. Nakon zahvata ćete u bolnici ostati oko dva sata, nećete moći sami voziti, a vraćanje normalnim aktivnostima moguće je već idućeg dana. Tuširati se možete odmah na dan zahvata, kupati tek dan nakon. Preporučuje se i izbjegavanje alkohola na par dana nakon zahvata, ali prehrana je uobičajena.

Nakon histeroskopije osjećaj grčeva sličnih menstrualnim bolovima nije neobična pojava. Ako se bol ne smiruje uz analgetik, obratite se liječniku. Do 10 dana nakon zahvata je moguće krvarenje koje može biti i obilnije od menstruacije. Ako dođe do iznimno obilnog krvarenja te velikih ugrušaka krvi obratite se liječniku. Očekujte i obilniji iscjedak do dva tjedna nakon zahvata.

Spolni odnosi nakon histeroskopije mogu biti tek nakon iduće menstruacije. Nalazi su obično gotovi u roku dva tjedna.

Komplikacije i rizici histeroskopije

Komplikacije kod histeroskopije su rijeke. Najčešći rizici su infekcija i obilno vaginalno krvarenje. Vrlo rijetko se događa perforacija maternice te oštećenje vrata maternice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.