U Hrvatskoj je jučer PCR testom zabilježen 10.701 novi slučaj zaraze koronavirusom, a umrlo je 36 osoba. Na bolničkom liječenju je 1.805 pacijenata, od kojih na respiratoru njih 199. Ukupan broj aktivnih slučajeva zaraze jučer je u Hrvatskoj tako bio 64.097.
Epidemija zaraze koronavirusom bukti i u Primorsko-goranskoj županiji, o čemu svjedoče duge kolone vozila pred Nastavnim zavodom za javno zdravstvo na Mlaki prethodnih dana, a gužve je bilo i jučer. Prema podacima Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije, jučer je evidentirano rekordnih 1.287 novih slučajevih zaraze.
“Omikron soj virusa se jako brzo proširio”
“Sukladno očekivanjima, omikron soj virusa se jako brzo proširio, računamo da smo sada na vrhuncu epidemije, ali je teško prognozirati koliko će taj vrhunac još trajati. Predviđamo ne dulje od nekoliko tjedana”, ocijenio je jučer glavni epidemiolog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije dr. Dobrica Rončević.
Unatoč gužvama i povećanoj potrebi za PCR testiranjem, Rončević kaže kako u Zavodu uspijevaju održati dosadašnji tempo uzimanja i obrade briseva.
Prema njegovim navodima, čak i na vrhuncima opterećenja dolazaka na uzimanje uzoraka ne čeka se više od sat vremena, a nalazi testa su i dalje gotovi isti dan ili najkasnije drugi dan, odnosno unutar 18 sati od prispjeća uzoraka u laboratorij.
Što je respiratorni sincicijski virus ili RSV?
Uz slučajeve gripe, kojih je zasad u Primorsko-goranskoj županiji službeno evidentiran vrlo mali broj, Rončević ukazuje da ima i drugih viroza koje pritom izazivaju kliničku sliku sličnu gripi i koroni, kao primjerice respiratorni sincicijski virus (RSV) koji nakon početnih, akutnih simptoma, kao što su začepljen nos, glavobolja i curenje iz nosa, zna uzokovati zaostali kašalj dulje vremena, piše Novi list.
Broj hospitaliziranih pacijenata u riječkom KBC-u pao je ispod 100, prema posljednjim podacima na liječenju od covida-19 bolesti ih je 98, ali su zato na respiratoru zabilježana dva pacijenta više nego prethodnog dana, ukupno osam. Ohrabruje što je udio hospitaliziranih unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva u ponovnom smanjenju te iznosi niskih 0,99 posto.
Ravnatelj Alen Ružić ocjenjuje stanje u KBC-u Rijeka stabilnim. Bez obzira na trenutačni, manji pritisak na bolničke kapacitete, u KBC-u Rijeka nastavljaju održavati visok stupanj pripravnosti kako bi, bude li potrebno, mogli adekvatno odgovoriti na povećan priljev covid-pacijenata, a isto tako na dnevnoj bazi pružati potrebnu medicinsku skrb svim ostalim pacijentima, navodi Ružić, koji je iskoristio priliku da zahvali svim zaposlenima na trudu i naporu koji ulažu da bi cijeli sustav funkcionirao, pa i u uvjetima manjka osoblja, s obzirom na to da su krajem ovog tjedna 144 djelatnika KBC-a privremeno bila “izvan stroja” zbog zaraze koronavirusom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!