Ovo neobično voće zapravo potječe iz Kine, ali se uzgaja i jede i u Japanu te ostatku Azije već više od 2000 godine zbog svoje velike ljekovitosti.
Japanska jabuka, persimon ili kaki, narančasto je voće koje oblikom podsjeća na jabuku ili rajčicu, a okusom je vrlo slatka. Iako postoji stotinu vrsta kakija, Hachiya i Fuyu su među najpopularnijima. Dok je Hachiya vrlo opora zbog velike količine tanina pa se jede potpuno zrela, Fuyu japanska jabuka može se jesti i ako nije potpuno zrela.
Zdravstvene prednosti japanske jabuke
Osim što je ugodnog okusa, japanska jabuka oblikuje raznim vitaminima, mineralima i antioksidansima koji povećavaju otpornost na bolesti. Među njima prednjače vitamin A i C, natrij, fosfor, kalcij, magnezij, karotin i riboflavin. Također, bogate su vlaknima, proteinima, ugljikohidratima i zdravim masnoćama. Evo zašto ih treba uvrstiti u svakodnevnu prehranu.
1. Jača imunitet
Zbog velikog udjela vitamina C, kaki potiče proizvodnju bijelih krvnih zrnaca i tako jača imunitet. Štoviše, samo jedna japanska jabuka pruža 80 posto dnevne potrebe za ovim vitaminom. Također, antioksidansi u ovom plodu usporavaju starenje cijelog organizma, posebice kože i stvaranje bora.
2. Pomaže očuvati zdravlje srca
Većina vrsta srčanih bolesti može se spriječiti smanjenjem čimbenika rizika poput nezdrave prehrane ili ne kretanja. Moćna kombinacija hranjivih sastojaka u japanskoj jabuci čini ju izvrsnom za izborom za jačanje zdravlja srca, a to potvrđuje i nekoliko istraživanja.
3. Poboljšava vid
Beta karoten je glavni za dobar vid i zdravlje očiju, a ovo voće ga ima u izobilju. Također, vitamini B skupine djeluju kao antioksidansi te smanjuju rizik za pojavom mrene, makularne degeneracije i noćne sljepoće.
4. Smanjuje upale u tijelu
Bolesti srca, artritis, dijabetes ili pak rak izravno su povezani s kroničnim upalama u organizmu. Japanska jabuka, tvrdi jedno istraživanje, štiti stanice od upale boreći se protiv slobodnih radikala zahvaljujući moćnom vitaminu C.
5. Povoljno djeluje na probavni sustav
Zbog velike količine vlakana, japanska jabuka posebno će koristiti onima koji imaju problema sa zatvorom, infekcijom crijeva, proljevom, hemoroidima, bolestima želuca, ali i bolestima jetre i žuči.
6. Liječi dišni sustav
Sušena zrela japanska jabuka ili njezine sasušene sjemenke odlični su za liječenje dišnih puteva, a posebno pomaže kod suhog kašlja koji može biti posebno neugodan.
7. Poboljšava protok krvi i snižava tlak
Kalij u kakiju snižava povišeni krvni tlak koji može biti glavni uzrok mnogih kardiovaskularnih bolesti. Osim toga, bakar u voćki povećava proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i povećava njihov protok, zbog čega ubrzava zacjeljivanje rana, poboljšava tonus mišića i rast novih, zdravih stanica.
Kako jesti japansku jabuku?
Japanska jabuka može se jesti sirova, ali je vrlo ukusna u obliku kompota, u voćnim salatama, smoothiejima i desertima. Budući da je zreli plod jako sladak, ne treba vam dodatni zaslađivač ako je dodajete u napitke ili jela, a možete je i ispeći u pećnici nakon što ste je prethodno premazali s malo meda.
Ako ste kupili nezreli kaki, ostavite ga nekoliko dana na sobnoj temperaturi na dnevnom svjetlu. Kada omekša, spreman je za konzumaciju. Možete ga ostaviti u blizini drugog voća koje pospješuje truljenje poput banana.
Najlakše ga je narezati na kriške ili jesti sa žlicom kada je jako mekan, no možete ga i kuhati te koristiti kao antidiuretik. Prah od sjemenki ili ploda japanske jabuke koristi se kao alternativa kavi, a osušena kora prirodno je sladilo.
Kruh od japanske jabuke i kakija
Ovaj ukusan desert koji podsjeća na kruh posebno je dobar ukras blagdanskom stolu ako svoje goste želite počastiti nečim neuobičajenim.
Sastojci:
- 250 g zrelog kakija
- 100 g datulja
- 200 g zobenog brašna
- 1/2 žličice praška za pecivo
- 2 jaja
- 50 g oraha
- 4 žlice maslinovog ulja
- 1/2 žličice muškatnog oraščića
- 1 žličica cimeta
Priprava:
Kaki izblendajte, datulje očistite od koštica te zagrijte pećnicu na 200 °C. Datulje kratko prokuhajte, ogulite i narežite na komadiće. U jednoj posudi pomiješajte kaki, ulje i jaja, a u drugoj brašno, prašak za pecivo, cimet, muškatni oraščić, datulje i orahe.
Sjedinite sastojke iz obje posude da dobijete jednoličnu smjesu. Izlijte je u kalup za kruh ili kuglof i pecite dok ne poprimi zlaćanu boju. Provjerite je li pečen iznutra tako da čačkalicu zabodete u sredinu – ako je suha, kruh je pečen, ako nije, ostavite ga u pećnici još nekoliko minuta.
Dobar tek!
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!