Često od liječnika ili farmaceuta dobivamo savjet da uz propisani antibiotik uzmemo i probiotik.
Crijevna flora podložna je čestim promjenama, a na nju utječu brojni čimbenici, kako oni iz hrane, tako i patogene bakterije i lijekovi koji remete normalnu crijevnu floru.
Jedan od glavnih uzročnika narušavanja crijevne flore i ubijanja “dobrih” bakterija svakako su antibiotici. Do danas ne postoji antibiotik koji bi ubio samo patogene bakterije.
Učestalo uzimanje antibiotika, ili nekih lijekova, remeti normalnu crijevnu floru, a javljaju se i nuspojave poput proljeva, mučnine i povraćanja, prenosi Stetoskop.
Danas se u medicini često prakticira, a i poželjno je, uzimati uz svaki antibiotik i probiotik, kako bi se što više nadoknadile te “dobre” bakterije i uspostavila normalna crijevna flora.
Primjena probiotika omogućuje bolju podnošljivost antibiotika i brži oporavak nakon njihove primjene.
Što je probiotik?
Probiotici su živi mikroorganizmi, bakterije koje tijelu daju mnoga korisna svojstva. Najvažniji od njih je održavanje ravnoteže mikroflore u probavnom sustavu.
Probiotik nije nešto što se može uzeti samo putem tablete, mnoge namirnice imaju probiotička svojstva, a neka od njih su:
– jogurt
– kiseli kupus
– kefir
– kiseli krastavci
– meki sirevi
– sirutka
Bitno je kako i koliko koristiti probiotik. Velik unos probiotika ne znači da će pridonijeti bržem oporavku crijevne flore. S probioticima treba biti jako oprezan jer mogu izazvati dodatne mučnine i želučane probleme.
Ako se probiotici unose hranom, tada hranu koja je izvor probiotika treba često mijenjati.
Probiotici u obliku tableta imaju brži učinak, a namijenjeni su osobama osjetljivih crijeva, želuca i općenito osjetljivijeg želuca na antibiotike. Primjenu probiotika potrebno je dogovoriti s liječnikom.
Uzimanje probiotika s antibiotikom
Kombinacija probiotika s antibioticima i drugim lijekovima ima značajan utjecaj na zdravlje i opću dobrobit.
Antibiotici, iako su učinkoviti u borbi protiv infekcija, imaju nuspojave koje uključuju poremećaj ravnoteže crijevne mikroflore. To dovodi do probavnih smetnji, proljeva i drugih neugodnih pojava.
A probiotici su važan alat za ponovno uspostavljanje te ravnoteže. Međutim, čak i u ovom slučaju, pravilno vrijeme njihove uporabe važno je za postizanje optimalnih rezultata.
Pravilno vrijeme uzimanja probiotika s antibioticima
Preporuča se uzimanje probiotika najmanje dva sata nakon uzimanja antibiotika. To smanjuje interakcije lijekova i omogućuje antibioticima da rade svoj posao.
Također je važno pridržavati se preporučene doze probiotika prema uputama proizvođača ili liječnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!