Kako se vadi zub? Postupak koji nije ugodan, ali zaista ne mora biti bolan

Zdravlje 16. pro 202215:48 0 komentara
Shutterstock/Ilustracija

Vađenje zuba može, ali ne bi trebalo biti bolno. Kod vađenja zuba se može raditi o neophodnoj situaciji kada je zub toliko bolestan, u lošem stanju ili oštećen da se ne može nikako drugačije spasiti.

Kada se vadi zub?

Zubi se u mnogim situacijama mogu spasiti zbog čega vađenje zuba nikada nije prvo rješenje. Prvi znak je najčešće bol na području zuba ili čeljusti nakon čega je potrebno odraditi obradu kako bi se saznalo koji je uzrok boli u zubu. Liječnička obrada može uključivati pregled, ali mora uključivati RTG snimku kako bi se vidjelo može li se zub liječiti i zadržati umjesto da se vadi. Vađenje zuba je jedan od zadnjih poteza u dentalnoj medicini.

VEZANE VIJESTI

Uzrok vađenja zuba trebao bi biti neko stanje koje se ne može liječiti.

Neka od stanja koja se ne mogu riješiti i koja najčešće uzrokuju vađenje zuba su:

– uznapredovala parodontoza i gingivitis

– odvajanje zuba od desni i kostiju

– klimavi zub

– veliki upalni procesi u kosti poput granuloma ili cisti

– frakturirani korijen

– umnjaci koji stvaraju poteškoće i bol

– zub koji je karijes uništio pa se ne može iskoristiti niti korijen

– zubi s frakturom korijena

Gotovo sva navedena stanja mogu uzrokovati bol i infekciju u usnoj šupljini te ih je potrebno liječiti na vrijeme.

Vađenje korijena zuba

Vađenje zuba uključuje postupak uklanjanja zuba, ali i njegovog korijena koji se ponekad ne može izvaditi uobičajenim postupkom. Za postupak vađenja korijena zuba se koristi lokalna anestezija, a ovaj zahvat češće radi oralni kirurzi nego stomatolozi.

Korijen zuba ima ulogu držanja zuba na mjestu, a jedan zub najčešće ima četiri korijena. Vađenje korijena zuba lakše je kod osoba kojima je zube zahvatio gingivitis, a teže kod onih kojima je slomljena kruna zuba.

Kako se vadi zub?

Vađenje zuba, posebice korijena zuba, odrađuje se u lokalnoj anesteziji koja pomaže da se umrtvi okolno tkivo i zub. Lokalna anestezija pomaže da cijeli proces vađenja zuba – prođe bezbolno. Za proces se koriste kliješta i poluga, no ponekad se zahvatu treba pristupiti kirurški.

Zub je vezan uz zubnu kost brojnim vlaknima koja su raspoređena u različitim pravcima. Ta vlakna pucaju kada se vadi zub, a to izaziva bol. To je i razlog zašto se primjenjuje lokalna anestezija.

PROČITAJTE VIŠE

Evo kako izgleda vađenje zuba:

– kirurški se reže područje sluznice čeljusti kako kost bila uočljivija i kako bi se moglo početi s brušenjem

– zub se brusi svrdlom te se sve više odstranjuje kost oko korijena

– nakon toga se koriste kliješta i poluga

– na kraju slijedi šivanje sluznice čeljusti uz čišćenje i prekrivanje sterilnom gazom

Krvarenje je moguće nakon vađenja zuba, ali je važno da se formira ugrušak oko kojeg će se formirati nova kost. Zacjeljivanje zuba nakon vađenja traje oko 10 dana, što će dakako ovisiti o pacijentu i njegovoj brizi za ranu.

Kako se vadi umnjak?

Umnjaci su zubi koji rastu iza kutnjaka i to najčešće u periodu od 18 do 25 godina, ali mogu početi rasti i kasnije. Ova četiri zuba mogu rasti tako da nemaju dovoljno mjesta u čeljusti pa tako stvaraju pritisak na ostale zube i cijelu čeljust. Umnjaci mogu izazivati bol i neugodu te ih je zbog toga u nerijetkom broju slučajeva potrebno izvaditi.

Kao i kod vađenja drugih zuba prije zahvata je potrebno napraviti RTG zuba, vrlo rijetko i CBCT, a zahvat odrađuje oralni kirurg. Ako ste se pitali kako se vadi umnjak i je li vađenje bolno – nije. U postupku se koristi anestezija zbog čega je osjećaj boli i neugode moguć tek nakon zahvata, ali to je kratkoročno dok traje oporavak.

Kako postupati nakon vađenja zuba?

Da bi rana što bolje i brže zacijelila potrebno je brinuti o rani i biti pažljiv. Radi se o rani koja se nalazi na sluznici te će teže zacijeliti zbog vlažnosti prostora na kojem se nalazi. Bol nakon vađenja zuba nije neobična pojava, no ne bi se trebalo pojavljivati krvarenje.

Nakon vađenja zuba se preporučuje mirovanje i izbjegavanje jačih fizičkih aktivnosti. Trebalo bi paziti na ranu tako da se jede mekanija hrana ili ne žvače na strani na kojoj se nalazi rana od vađenja zuba. Na ranu će loše utjecati alkohol, vrući napici, a treba izbjegavati i pušenje cigareta ili gazirane napitke. S druge strane, treba piti dovoljno vode.

Rana se ne smije dirati čak i ako se osjeća bol. Može se pojaviti svrbež no rana se ne bi smjela dirati niti bi se trebali četkati zubi na strani na kojoj se nalazi rana. Ispiranje se može raditi tek nakon jednog cijelog dana kako se ne bi isprao ugrušak. Ne bi bilo loše niti da se spava s glavom na malo povišenom jastuku.

Mogu se konzumirati lijekovi za smanjivanje boli, ali ne na bazi aspirina. Za smanjivanje boli se preporučuje stavljanje hladnih obloga i konzumiranje blagih čajeva. Premda je to teško kontrolirati, preporučuje se smanjeno ispuhivanje nosa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!