Kalcij u trudnoći: Kako utječe na razvoj bebe i zašto je dobar i za majku?

Zdravlje 26. sij 202115:40 0 komentara
Shutterstock

Trudnoća sa sobom nosi brojne promjene u organizmu, a kako bi sve bilo u redu važno je paziti na prehranu, ali i na vitamine te minerale koji se unose u tijelo.

Kalcij se u trudnoći uzima u obliku suplemenata oralnom primjenom ili kroz namirnice kako bi se smanjila opasnost od pojave preeklamsije, odnosno EPH gestoze koja izaziva visoki krvni tlak praćen bjelančevinama u mokraći ili zadržavanjem tekućine. Kalcij ima još neke prednosti za trudnice, ali i za dijete, a nedostatak ovog minerala može ostaviti utjecaja na život majke.

Kalcij u trudnoći: Zašto se uzima?

Kalcij se u trudnoći uzima na preporuku ginekologa. Važno je u trudnoći jesti namirnice bogate vitaminima i mineralima, kao i uzimati folnu kiselinu koja smanjuje rizik od raznih bolesti i stanja koja se mogu pojaviti kod razvoja djeteta u prvim tjednima trudnoće. Osim toga, važno je konzumirati i vitamin D3 koji regulira količinu kalcija i fosfata, kao i sam kalcij te magnezij.

Kalcij u trudnoći je važan za zdravlje kostiju, zubi i mišića majke, ali i djeteta. Kalcij također omogućava pokretanje mišića i pomaže živcima da šalju poruku iz mozga u ostatak tijela, a regulira i krvni tlak te igra važnu ulogu kod zgrušavanja krvi. Ipak, naše tijelo ne proizvodi ovaj mineral i zato ga je potrebno uzimati u obliku suplemenata ili putem hrane.

Kalcij je potrebno nastaviti uzimati i nakon trudnoće, za vrijeme dojenja. Kalcij u trudnoći može smanjiti negativne ishode trudnoće, smanjuje rizik od razvoja hipertenzivnih poremećaja koji su povezani s velikim brojem smrtnosti majki i smanjuje rizik od prijevremenih poroda.

Kada se kalcij ne uzima u trudnoći, dijete će crpiti zalihe majke i time narušiti njezino zdravlje, a u određenim slučajevima kasnije u životu kod majke može doći i do bolesti kostiju, osteoporoze.

Koja hrana je bogata kalcijem?

Kalcij se nalazi u mnogim namirnicama kao što su:

· mliječni proizvodi (mlijeko, sir i jogurt)

· zeleno povrće (rikola i kelj)

· tofu

· napitak od soje

· kruh i drugi proizvodi od brašna

· riba s kostima (sardine, srdele)

· sok od cijeđene naranče

· sjemenke (sezam, chia, mak)

· bademi

· suhe smokve

Kalcij u obliku suplementa

U slučaju da ne unosite ove namirnice u tijelo, potrebno je, u dogovoru s liječnikom, uzimati kalcij u obliku suplementa. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje uzimanje 1.5 do 2 grama dnevno kalcija u trudnoći, tri puta dnevno za vrijeme obroka. Više od toga može izazvati neželjene nuspojave kao što su bubrežni kamenci, bol u trbuhu, proljev i sprječavanje apsorpcije cinka i željeza.

Suplementi kalcija dolaze u dva oblika: kalcij karbonat i kalcij citrat. Kalcij karbonat se uzima uz hranu i cjenovno je pristupačniji, dok se kalcij citrat može uzimati i natašte. Važno je uz kalcij uzimati i vitamin D koji pomaže u boljoj apsorpciji kalcija.

Suplementi kalcija vas mogu naduti ili izazvati zatvor. Probajte ih konzumirati s hranom ili uzmite suplemente drugog proizvođača. Cijena suplemenata ovisi o proizvođaču, a najčešće se uz kalcij nalazi i vitamin D. Tako na primjer 20 šumećih tableta kalcija košta oko 50 kuna, dok se 60 tableta kalcija i vitamina D u obliku dodatka prehrani može kupiti po cijeni od 80 do 120 kuna, ovisno o proizvođaču.

Zaključak

Kalcij je mineral koji bitno utječe na zdravlje kostiju, zubi i mišića, a jednako tako je važno i za dijete koje kalcij dobiva preko majke. Kalcij u trudnoći također smanjuje rizike od pojave određenih stanja i bolesti koje mogu izazvati prerano rođenje djeteta. Važno je uzimati kalcij kroz namirnice, ali i u obliku suplemenata, u dogovoru s ginekologom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!