Koksaki virus: Uzrok, simptomi i kako se liječi ovaj težak problem kod djece?

Zdravlje 16. stu 202115:31 > 15:32 0 komentara
Shutterstock / Ilustracija

Koksaki virus najčešće se pojavljuje kod djece do deset godina starosti, ali i kod nekih odraslih.

Ovaj virus uzrokuje slabe simptome, dok neki odrasli neće ni imati simptome. Bolest se prenosi u direktnom kontaktu sa zaraženom osobom ili pak preko predmeta koje je dirala zaražena osoba ili fekalnim putem kod djece. Najvažnije je paziti na higijenu i redovito prati ruke kako ne bi došlo do zaraze.

Što je koksaki virus?

Koksaki virus spada u skupinu enterovirusa koji su jedni od najčešćih i najvažnijih ljudskih patogena, a prenose se oralno. U većini slučajeva koksaki virus će izazvati samo blage simptome, ali jednako tako može izazvati i ozbiljne bolesti. Ovaj virus je jedan od glavnih uzročnika aseptičnog meningitisa (upala ovojnice mozga i kralježnične moždine koju uzrokuje virus).

Postoje dvije grupe virusa.

A koksaki virus koji napada kožu i sluznice, a uzrokuje konjuktivitis (upala očne spojnice), herpanginu (virusna bolest popraćena temperaturom i mjehurićima na ždrijelu) i bolest ruku, nogu i usta. A koksaki virus se pojavljuje kod djece do 10 godina starosti, kod dojenčadi, kao i kod nekih odraslih.

B koksaki virus napada srce, jetru, gušteraču i pluća, a uzrokuje hepatitis, miokarditis (upala srčanog mišića), pleurodiniju (infekcija koja izaziva bol u prsištu ili trbušnoj šupljini) i perikarditis (upala perikarda, odnosno osrčja). A koksaki virus može također uzrokovati meningitis, miokarditis i perikarditis.

Kako se prenosi koksaki virus?

Koksaki virus se prenosi oralnim, kapljičnim putem preko zaražene osobe, fekalnim putem kao i indirektno preko zaraženih predmeta na kojima ostaje aktivan i nekoliko sati. Virus se nalazi u sekretu i tjelesnim tekućinama zaražene osobe, ali i u stolici. Upravo se preko nje širi kod male djece.

Osoba će se zaraziti ako je bila u kontaktu s virusom ili ako je dirala zaraženu površinu, nije oprala ruke te je potom rukama dirala lice ili usta. Ovaj virus se pojavljuje u ljeto i jesen. Osobe su izrazito zarazne za vrijeme prvog tjedna trajanja simptoma. Može se pojaviti i u trudnoći i u velikoj većini slučajeva nije opasan za dijete.

Koji su simptomi koksaki virusa?

Najčešći simptomi infekcije ovim virusom su:

⦁ povišena temperatura
⦁ slab apetit
⦁ kašalj
⦁ grlobolja
⦁ umor
⦁ glavobolja
⦁ proljev

Kod djece mlađe od deset godina mogu se pojaviti i mjehurići u ustima, osip na dlanovima ruku i stopala, a može se pojaviti i osip u području genitalija te konjuktivitis. Ovi simptomi traju sedam do deset dana, a nakon toga se pacijent potpuno oporavi. Infekcija može imati i posljedice, a to su gubitak nokta ili bol u prsima ili mišićima abdomena. Većina ovih infekcija nije opasno i simptomi će s vremenom nestati sami od sebe. Kod odraslih virus nekada i nema simptome.

Može li se koksaki virus spriječiti?

Koksaki viruse se može spriječiti prije svega održavanjem dobre higijene i čestim pranjem ruku, čišćenjem i dezinficiranjem dječjih igračaka i sličnih predmeta, ali i pranjem ruku nakon mijenjanja pelena djeteta. Također, važno je ne dijeliti isti pribor za jelo i ne piti iz tuđe čaše. Pomoći može i češće prozračivanje prostora.

Kako se liječi koksaki virus?

Ne postoji određeni lijek za ovaj virus, pogotovo jer se virusi ne liječe antibioticima. Pomoći mogu lijekovi za snižavanje temperature, lijekovi za grlobolju, posebne kreme za osip te lijekovi protiv bolova. Preporuča se često uzimanje tekućine kako bi se izbjegla dehidracija, odmaranje te po potrebi ispiranje usta čajem od kadulje.

Zaključak

Koksaki virus spada u skupinu enterovirusa, a postoje dvije glavne grupe ovog virusa. Virus se najčešće pojavljuje kod djece, a simptomi mogu trajati do deset dana. Ne postoji poseban lijek za virus, a važno je posjetiti liječnika koji će odrediti terapiju koja je najčešće mirovanje i simptomatsko liječenje.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!