Svatko bi se zabrinuo na ovaj prizor.
Krv u stolici kod beba može biti sasvim normalna pojava koja nastaje kao posljedica malih hemoroida ili naprezanja, a jednako tako se može raditi i o ozbiljnijem stanju kao što je krvarenje u crijevima. Ipak, najčešće se radi o bezopasnom problemu koje je vrlo često pa nema potrebe za panikom.
Kako prepoznati krv u stolici kod beba?
Sama boja krvi u stolici može biti različitog intenziteta. Može biti svjetlija i pojaviti se preko stolice, može biti tamne boje koja je pomiješana sa stolicom ili može cijela stolica biti tamna. Nekada je krv u stolici praćena i bolovima ili osjetljivošću u području trbuha, dok se nekada može pojaviti i povišena temperatura.
Koji su uzroci krvi u stolici kod beba?
Ako primijetite da je stolica bebe crvene boje, ne mora se odmah ni raditi o krvi. Možda je crvena boja rezultat konzumacije hrane crvene boje ili uzimanja nekih lijekova. S druge strane, krv u stolici može se pojaviti zbog idućih stanja:
1. Analna fisura
Kod zatvora se dijete napreže i kao posljedica se javlja stolica koja može sadržavati krv. Kao posljedica može nastati i analna fisura, odnosno uzdužni rascjep u pločastom epitelu analnog kanala. Upravo je ovo najčešći razlog za krv u stolici beba.
Osim zatvora i proljev može uzrokovati fisuru. Ako se radi o fisuri, na toaletnom papiru ćete nakon brisanja primijetiti crtice jarkocrvene krvi. Ova pojava može uzrokovati i svrbež ili bol. Najčešće nestaje sama od sebe, ali u nekim će slučajevima biti potrebno mazanje kremom.
2. Krv u mlijeku
Nekada mlijeko majke sadrži malo krvi. Do ovoga dolazi kada su napukle ili ozlijeđene bradavice osobe koja doji. Beba potom proguta tu krv zajedno s mlijekom, a onda se ta krv vidi i u stolici.
3. Infekcija
Bakterijske ili virusne infekcije, kao i paraziti mogu uzrokovati krv u stolici kod beba. Osim krvi, može se pojaviti i temperatura, bol u trbuhu, kao i nervoza kod djeteta.
4. Hemoroidi
Hemoroidi su natečene vene unutar ili izvan anusa, a mogu prokrvariti za vrijeme obavljanja nužde. Neki će zacijeliti sami od sebe, dok drugi zahtijevaju liječenje.
5. Bolesti crijeva
U nekim slučajevima krv u stolici kod beba može biti znak bolesti crijeva kao što je Crohnova bolest. Ove bolesti su češće kod odraslih, ali se u rijetkim slučajevima javljaju i kod djece. Osim krvi u stolici prati ih i proljev, sluz u stolici, gubitak kilograma, grčevi i bolovi, ali i niska razina energije.
Kada posjetiti liječnika?
Iako krv u stolici nije uvijek znak neke opasnosti ili bolesti, potrebno je posjetiti liječnika kako bi se otkrio uzrok problema i kako bi se odbacile sumnje na neko opasnije stanje. Liječnik će zatim pogledati anus, a jednako tako može tražiti i uzorak stolice, krvne pretrage, rendgen ili ultrazvuk abdomena, CT ili kolonoskopiju.
U slučaju da se uz obilnu krv u stolici pojavljuje i proljev, povišena temperatura, napuhnuti trbuh, gubitak apetita, malaksalost i ako primijetite da se beba ponaša drugačije, potrebno je pozvati hitnu pomoć.
Kako se tretira krv u stolici kod beba?
U nekim slučajevima neće biti potreban poseban tretman jer će se stolica vratiti u normalno stanje sama od sebe. Ako je potrebno tretirati, pomoći mogu kreme za hemoroide, antibiotici za infekcije, a možda će biti potrebno i paziti na prehranu te unositi više vlakana. Nekada će i majka koja doji morati promijeniti svoju prehranu.
Također, važnu ulogu će imati i uzimanje puno tekućine. Pomoći mogu i tople kupke kako bi se smanjila neugoda koju izaziva analna fisura.
Dakle, krv u stolici kod beba može biti potpuno bezopasno stanje koje će se povući samo od sebe, ali jednako tako može se raditi i o nekoj od bolesti crijeva. Potrebno je primijetiti kako točno izgleda krv u stolici i posjetiti liječnika koji će potom otkriti pravu dijagnozu i način liječenja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!