Mnoge žene osjete lažne trudove krajem trudnoće i misle kako se radi o pravim trudovima i kako je vrijeme za porod. Ipak, vrlo jednostavno se mogu razlikovati, a lažni trudovi nisu razlog za paniku.
Lažni trudovi su česta pojava u trudnoći, a pojavljuju se prije pravih trudova. Ova pojava naziva se još i Braxton-Hicksova kontrakcija, a označava kontrakciju maternice čime se tijelo priprema za porod. Lažni trudovi nisu bolni, ali su neugodni i izazivaju bol kao menstrualni grčevi.
Kako prepoznati lažne trudove?
Lažni trudovi javljaju se zadnjih mjeseci trudnoće, a može ih aktivirati aktivnost majke. Mogu se pojaviti par dana, tjedana ili mjeseci prije pravih trudova.
Lažni trudovi se pojave i nestanu, a razmak između njih se ne smanjuje. Također, ne postaju jači s vremenom, već su uvijek otprilike istog intenziteta. Može se dogoditi da ove kontrakcije prestanu kada se isprazni mjehur ili kada se promijeni pozicija.
Kako razlikovati lažne od pravih trudova?
Lažni trudovi se pojavljuju u trećem tromjesečju trudnoće, dok se pravi trudovi pojavljuju nakon 37. tjedna. Lažni trudovi se mogu ponavljati bilo kada kroz dan bez nekih pravila, dok se pravi trudovi pojavljuju u intervalima te postaju sve češći kako vrijeme prolazi. Također, najvažnija razlika je u samom osjećaju boli kod ove dvije vrste trudova.
Lažni trudovi će se tako osjetiti kao pritisak, a bol će biti kao slabi grčevi za vrijeme menstruacije, dok će kod pravih trudova bol biti puno intenzivnija, kretati se po cijelom trbuhu, a s vremenom će biti sve bolnije. Ipak, osjećaj boli kod lažnih trudova će kod svake žene biti drugačiji te će se kod svake pojaviti u različitom periodu trudnoće.
Dakle, lažni trudovi mogu se prepoznati po idućim karakteristikama:
⦁ slaba bol
⦁ ne ponavljaju se redovito
⦁ ne postaju češći i bolniji s vremenom
⦁ ne produžuju se s vremenom
⦁ mogu prestati kod promjene položaja tijela
⦁ osjete se samo u trbuhu
⦁ nestaju sami od sebe
Zašto dolazi do lažnih trudova?
Postoji više razloga, odnosno stvari koje potiču lažne trudove. Jedna od njih je dehidracija, a osim toga mogu se pojaviti i zbog pomicanja fetusa, mučnine ili povraćanja, punog mjehura, zbog pretjerane aktivnosti, dizanja teških predmeta ili seksa.
Kako se tretiraju lažni trudovi?
Ne postoji lijek za lažne trudove jer on nije potreban. Kako bi se lažni trudovi zaustavili potrebno je promijeniti položaj. Na primjer, ako ležite, probajte se okrenuti na drugu stranu ili ustati i prošetati i obrnuto, ako je žena preaktivna, treba sjesti ili leći. S obzirom na to da je jedan od pokretača lažnih trudova dehidracija, potrebno je piti dovoljno vode.
Kada posjetiti liječnika?
Kada lažni trudovi postaju intenzivniji i češći, potrebno je otići u bolnicu jer se ovdje vjerojatno radi o pravim trudovima. Također, kada se pojavi vaginalno krvarenje, iscjedak i jače kontrakcije, potrebno je posjetiti liječnika.
Zaključak
Dakle, lažni trudovi se javljaju krajem drugog i u trećem tromjesečju. Mogu se prepoznati po slaboj boli ili grčevima u području trbuha koji nestanu kada majka promijeni položaj ili isprazni mjehur. Ova pojava je potpuno normalna, a razlikuju se od pravih trudova koji su intenzivniji i s vremenom se pojačavaju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!