Legionarska bolest ili legioneloza je infekcija koju uzrokuje bakterija Legionella pneumophilla, a bolest se pojavljuje kao atipična upala pluća.
Bakterija se nalazi u vrućoj vodi, a može se pojavljivati i u klima uređajima. Do zaraze dolazi udisanjem kapljica zaražene vode. Važno je na vrijeme posjetiti liječnika i što prije početi s liječenjem, kako bi same posljedice bile što manje.
Što uzrokuje legionarsku bolest?
Uzročnik bolesti su bakterije legionele koje mogu u vodi preživjeti duže od godinu dana. Radi se o štapićastim bakterijama i upravo više od 90 posto ove bolesti uzrokuje bakterija Legionella pneumophilla. Bakterije se najbolje razvijaju i razmnožavaju pod visokim temperaturama, dok temperatura viša od 60°C ubija bakterije. Također, postojanje kamenca, hrđe ili drugih mikroorganizama će samo pospješiti razvoj ove bakterije.
Kako se može zaraziti?
Legionarska bolest prenosi se udisanjem aerosola koji je onečišćen legionelama, a koji se najčešće nalazi u klima uređajima u kojima cirkulira voda u sustavu. Ipak, nećete se zaraziti od klima uređaja koji imate doma kao ni od klima uređaja u automobilu. Najčešće do zaraze dolazi kod boravljenja u klimatiziranom prostoru kao što su uredi, bolnice ili hoteli.
Bakterija legionela se nalazi i u bazenima, vanjskim tuševima, u manjem broju u jezerima, rijekama ili blatu, zatim u fontanama, kao i u vrućoj vodi koja se nalazi u spremnicima. Legionele se mogu pojaviti i u sustavu vode za ljudsku potrošnju kada dođe do oštećenja vodovodnih cijevi, ulijevanjem površinskih voda te krivim spojem potrošne vode.
Ova bolest se ne prenosi s osobe na osobu. Neke osobe će se lakše zaraziti jer čine rizičnu skupinu za ovu bolest, a to su svi koji imaju slabiji imunološki sustav, pušači, oni koji imaju kronične bolesti pluća, osobe koje konzumiraju previše alkohola, kao i muškarci stariji od 50 godina. Ipak, neće svi koji udahnu legionele biti zaraženi. Neki su otporni na ovu bakteriju pa nema opasnosti za zarazu.
Simptomi legionarske bolesti
Nakon izlaganja bakterijama, potrebno je dva do deset dana da bi se pojavili prvi simptomi. Neki od simptoma su: visoka temperatura, treskavica, kašalj koji može biti suhi ili sa sekretom. Neki će razviti i simptome kao što su glavobolja, kratki dah, bol u mišićima, gubitak apetita, umor, gubitak koordinacije, bol u prsima te povraćanje i proljev.
Pola pacijenata ima gastrointestinalne simptome, a pola neurološke. S vremenom se simptomi samo pogoršavaju. Iako legionarska bolest napada pluća, može uzrokovati i infekcije u drugim dijelovima tijela, kao što je srce.
Liječenje legionarske bolesti
Potrebno je kod prvih simptoma posjetiti liječnika. Kada se bolest otkrije na vrijeme, samo vrijeme oporavka će biti puno brže i bezbolnije. Liječnik će tražiti pretragu vađenja krvi i uzimanje uzorka urina kako bi se dokazala prisutnost bakterija legionela. Također, liječnik može tražiti i da se napravi rendgenska snimka pluća.
Kada se ne tretira, ova bolest može biti vrlo opasna i voditi do niza stanja opasnih za život, kao što su otkazivanje bubrega, septični šok ili zatajenje respiratornih organa. Liječenje uključuje antibiotike, najčešće azitromicin, fluorokinolon i rifampicin te se odvija i simptomatski, a nekada je potrebna i hospitalizacija. Sam oporavak može biti dug, a promjene na snimci rendgena su vidljive i do mjesec dana od pojave bolesti.
Zaključak
Legionarska bolest je zapravo atipična upala pluća koju uzrokuje bakterija legionela. Ova bakterija nalazi se u vodi, najčešće u klima uređajima bolnica ili hotela, u bazenima, spremnicima vruće vode, kao i u rijekama ili jezerima. Osoba se može zaraziti udisanjem aerosola zaražene vode. Važno je na vrijeme prepoznati ovu bolest te krenuti s prepisanom terapijom kako bi liječenje trajalo što kraće i bilo bez velikih posljedica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!