Liječnici upozoravaju: Budite oprezni s ovim sprejevima za nos

Zdravlje 09. tra 202315:15 0 komentara
Pixabay

Ako vam je dosta začepljenog nosa, sprejevi za nos mogu biti brzo rješenje, ali samo pod uvjetom da ih pravilno koristite.

Nitko ne uživa u prehladi ili gripi, ali začepljen nos koji dolazi uz to može biti  jedan od najdosadnijih simptoma s kojima se nosite.

Ne samo da vam je teško disati, već to može utjecati i na kvalitetu vašeg sna. A kada san pati, vrijeme oporavka duže traje. To je ono što sprejeve za nos čini tako privlačnim. Sa samo nekoliko prskanja možete osjetiti trenutno olakšanje. Međutim, predugo oslanjanje na sprej za nos možda će napraviti više štete nego koristi, piše HuffPost.

Nisu svi sprejevi za nos isti

Prvo, važno je razumjeti da na tržištu postoji nekoliko vrsta nazalnih sprejeva. Svi oni tretiraju isti problem kakav je začepljen nos, ali se koriste za različite uzroke.

“Postoji nekoliko kategorija nazalnih sprejeva, ali one koje se najčešće koriste su sprejevi na bazi steroida za alergije ili dugotrajnu upotrebu i oni brzo djelujući nazalni dekongestivi“, rekao je dr. Omid Mehdizadeh, otorinolaringolog i laringolog iz Providence Saint John’s Health Center u Kaliforniji.

Nazalni sprejevi na bazi steroida rade tako što koriste steroide kako bi pomogli u smanjenju upale i sluzi u nosu koji izazivaju začepljenost.

“Dekongestivni sprejevi za nos djeluju tako što sužavaju krvne žile u nosu“, rekla je dr. Darija Long Gilespi i dodala da “to dovodi do manjeg dotoka krvi u nazalno tkivo, a time i do manjeg otoka i začepljenosti“.

Određeni sprejevi za nos mogu imati povratni efekt

Postojala je dugogodišnja tvrdnja kada su u pitanju sprejevi za nos da ako ih koristite predugo mogu izazivati ovisnost, što će rezultirati češćom začepljenosti.

To je uobičajeno vjerovanje, rekao je dr Mehdizade, i dodao ono nije potpuno neosnovano. “Mnogi ljudi nisu svjesni koji sprejevi za nos povećavaju rizik od povratka začepljenosti i oni koji su sigurni za dužu upotrebu. Dekongestivni sprejevi za nos posebno povećavaju rizik od povratka začepljenosti jer sužavaju krvne žile i tkiva koja tako brzo izazivaju otjecanje“, objasnio je on.

Doktor je dodao da ako kronično koristite ovakav lijek, čim prestanete sa korištenjem, tkivo postaje ovisno o kemikaliji. To je ono što stvara povratnu začepljenost koja bi mogla biti  gora od početne.

“Klinički, ovo se naziva povratna hiperemija sluzokože, što znači da umjesto smanjenog protoka krvi, zapravo dobivate povećanje protoka krvi, izazivajući upornu blokadu koju više ne popravljaju dekongestivi“, dodala je dr Long Gilespi.

Nitko ne želi da začepljenost nosa traje duže nego što je potrebno, kao što nitko ne želi da se to pretvori u čest simptom. Dakle, koliko je predugo kada je u pitanju upotreba nazalnih dekongestiva u slučaju prehlade ili gripe?

“Ne koristite nazalne dekongestive duže od tri dana“, rekla je dr Long Gilespi. Nakon toga, riskirate povratnu začepljenost nosa.

Dr Mehdizadeh je dodao da ako ih koristite duže od tri dana, na primer tjednima ili mjesecima, možete oštetiti sluznicu nosne šupljine, uključujući stanjivanje tkiva, što može dovesti do rinitisa.

Drugi načini koji mogu pomoći da bolje dišete kada ste bolesni

Ako se i poslije trodnevnog korištenja nazalnih dekongestiva još uvijek se ne osjećate bolje, ne paničarite. Dr Long Gilespi je predložila dodatne korake koje možete poduzeti da biste olakšali disanje, bez straha od povratnog efekta.

Korištenje otopine morske soli i upotreba inhalatora su samo neki od načina da trenutno olakšate disanje. Ukoliko začepljenost jednostavno ne prestaje, dr Mehdizadeh je rekao da je bi bilo dobro da posjetite specijalista kako bi se eventualno isključila alergija, a ne prehlada kao osnovni uzrok.

“Naročito ako imate druge simptome kao što su svrbež i suzenje očiju, curenje iz nosa i svrbež, kao i svrbež u grlu, dugotrajni sprej za nos na bazi steroida može biti bolji izbor za vas“, rekao je.

Doktor je dodao da također postoji mogućnost da ako je vaša kongestija izoliran simptom i sprejevi za nos ne rade, to može biti strukturni problem kao što je devijacija septuma ili nosni polipi“.

U svakom slučaju ako ne osjetite olakšanje nakon korištenja nazalnih sprejeva ili drugih dekongestiva, a imate bol, nelagodnost ili ponavljajuće krvarenje iz nosa, potražite procjenu specijalista.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!