Jeste li ikada osjetili lagano podrhtavanje u rukama koje ne možete kontrolirati? To nije neuobičajena pojava, a posebno se počne javljati s godinama.
S medicinske strane, drhtanje ruku nastaje zbog nevoljnih kontrakcija mišića koje mogu uzrokovati drhtanje dijelova tijela. Drhtanje ruku najčešći je tip tremora, a mogu ga uzrokovati razni faktori.
Prema dr. Jasonu Singhu, glavnom liječniku u tvrtki One Oak Medical, drhtanje ruku nije uvijek razlog za zabrinutost. “Esencijalni tremori su česti i općenito su benigni”, rekao je dr. Singh za Health Digest. “Oni spadaju u kategoriju poremećaja kretanja koje karakterizira drhtanje ruku, ali može zahvatiti i druge dijelove tijela, poput glave i glasa.”
Međutim, postoji nekoliko slučajeva kad biste trebali razmisliti o posjetu liječniku.
Kada potražiti liječničku pomoć
Ako primijetite da vam se ruke tresu bez očitih razloga, uvijek je najbolje što prije se obratiti svom liječniku. Drhtanje ruku može biti simptom raznih zdravstvenih stanja, od kojih neka mogu biti ozbiljna.
Ako usto osjećate ukočenost mišića, pokreti su vam se usporili ili imate problema s ravnotežom i koordinacijom, dr. Singh kaže da obavezno potražite liječničku pomoć. Uzrok može biti multipla skleroza, bolesti štitnjače, Parkinsonova bolest, moždani udar, neravnoteža elektrolita ili čak prekomjerno konzumiranja alkohola.
Također, obratite se liječnike ako vam se čini da se drhtavica pogoršava ili ako vam ometa dnevne aktivnosti poput pisanja, jela ili pijenja. Identificiranje i dijagnosticiranje prvi je korak prema odgovarajućem liječenju i kvalitetnijem životu.
Uobičajeni, ali manje zabrinjavajući uzroci drhtanja ruku
Postoji nekoliko uobičajenih, ali manje zabrinjavajućih uzroka drhtanja ruku. Na primjer, Sveučilište Johns Hopkins navodi da je esencijalni tremor najčešći uzrok drhtanja kod odraslih i da nije povezan s nikakvim medicinskim stanjima. Esencijalni tremor obično zahvaća ruke, ali može zahvatiti i druge dijelove tijela poput glave, glasa i nogu. Obično su simptomi gori kada je osoba pod stresom ili tjeskobom ili obavlja finu motoričku aktivnost kao što je pisanje ili točenje čaše vode. Liječenje može uključivati promjenu načina života, lijekove i operaciju.
Hipoglikemija, kada razina šećera u krvi padne prenisko, također može uzrokovati drhtanje mišića. Niska razina šećera u krvi može biti uzrokovana dijabetesom, preskakanjem obroka, ekstremnim umorom ili pretjeranom tjelovježbom. Prema Healthlineu, neki lijekovi, poput antidepresiva i antipsihotika, mogu uzrokovati drhtanje kao nuspojavu.
Kako si pomoći
Ako smatrate da vam ruke drhte zbog nekog od ovih manje zabrinjavajućih uzroka, možete učiniti nekoliko stvari.
Jedna od najvažnijih je dovoljno se odmarati. Prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv (NHLBI), odrasli trebaju između sedam i devet sati sna svake noći. Razmislite o smanjenju unosa kofeina ili potpunom izbacivanju kofeina iz prehrane. Također, pokušajte jesti redovite obroke tijekom dana kako biste održali stabilnu razinu šećera u krvi.
Ako smatrate da problem uzrokuje neki lijek koji uzimate, nemojte se ustručavati razgovarati sa svojim liječnikom o drugim mogućnostima ili smanjenju doze.
A ako ste zabrinuti zbog drhtanja ruku, uvijek je dobro razgovarati sa svojim liječnikom, čak i ako mislite da nije ništa ozbiljno. Oni mogu procijeniti vaše simptome, identificirati uzrok drhtanja i preporučiti daljnje tretmane ako je potrebno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!