Liječnik s Hitne objasnio simptome i faze toplinske bolesti

Zdravlje 09. srp 202421:31 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Uz ljeto i visoke temperatura dolazi rizik od toplinske bolesti koja sa sobom nosi niz simptoma i zdravstvenih stanja kao što su toplinski grčevi, iscrpljenost od vrućine te toplinski udar.

“Toplinska bolest ima određene faze i težinu.

Prva faza bi bila osip od vrućine, što je peckajuća iritacija kože praćena crvenilom. Sljedeći su toplinski grčevi. Osobe s toplinskim grčevima osjetit će grčeve u mišićima”, pojasnio je liječnik i specijalist hitne medicine Reed Caldwell za New York Post.

Caldwell je pojasnio kako je sljedeći stadij bolesti, toplinska iscrpljenost. Simptomi toplinske iscrpljenosti uključuju umor, pojačanu žeđ, znojenje i ubrzani puls.

Najteži simptom toplinske bolesti je toplinski udar. “Do njega dolazi kada vaša tjelesna temperatura prelazi 41 °C. Pacijenti s toplinskim udarom često su zbunjeni, jako im je vruće i imaju suhu kožu jer se više ne znoje”, rekao je Caldwell.

“Iako biste mogli očekivati ​​da se netko, kome je jako vruće, znoji, ljudi koji dožive toplinski udar zapravo će imati vruću i suhu kožu. Ovo je najekstremniji oblik toplinske bolesti i opasan je po život”, upozorava te ističe da je u tom slučaju nužno kontaktirati hitne službe.

Važnost hidratacije

Hidratacija je važna tijekom svakoga dana, a posebno za vrijeme visokih temperatura. Najbolji način za provjeriti jeste li dovoljno hidratizirani je praćenjem boje vašeg urina.

Ako vam urin izgleda tamno žuto, to ukazuje na tjelesnu potrebu za tekućinom.

Nošenje kreme za sunčanje

Nošenje kreme za sunčanje jako je važno jer opečena koža može uzrokovati veću dehidraciju. Uz kremu bi trebali nositi odjeću koja je svijetle boje, širokog kroja te je izrađena od prozračnih materijala.

Uzimanje pauza ako morate biti na suncu

“Ako morate biti na vrućini – ako ste primjerice sportaš ili radnik – važno je uzeti pauze. Pronađite sjenovito mjesto za odmor i pobrinite se da se hidratizirate i nahranite. Dob osobe, povijest bolesti i tip tijela utječu na to koliko je vremena potrebno za oporavak od vrućine; osluškujte svoje tijelo i odvojite onoliko vremena koliko vam je potrebno”, ističe Caldwell.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!