Rimljani su kadulju zvali svetom biljkom i koristili su je u svojim religijskim ritualima. Osim toga, koristila se kao diuretik, lokalni anestetik za kožu, kao i dodatak brojnim jelima. Ova biljka se i danas koristi u kuhinji, kao i za razne medicinske svrhe.
Livadna kadulja, odnosno žalfija, raste na Mediteranu, cvjeta u kasno proljeće i ljeto, visoka je do 60 centimetara, a ima ljubičaste, bijele ili ružičaste cvjetove. Zajedno s origanom, ružmarinom, bosiljkom i timijanom pripada rodu metvice. Ima intenzivan okus, a može se koristiti svježa, sušena za čaj ili u obliku ulja.
Što sve sadrži kadulja?
Livadna kadulja bogata je vitaminima i mineralima. Sadrži vitamin K, željezo, vitamin B6 te u manjim količinama kalcij, cink i magnezij. Osim toga, bogata je antioksidansima te sadrži preko 160 različitih polifenola. U svijetu postoji više od 900 različitih vrsta kadulje, a sve vrste imaju određene blagodati.
Kadulja kao lijek
Kadulja se može koristiti kao začin hrani, gdje se odlično slaže uz meso, posebno uz piletinu, a jednako tako se može od sušene kadulje raditi čaj koji ima brojne blagodati i ljekovita svojstva.
1. Dobra je za oralno zdravlje
Čaj od kadulje koristi se za grgljanje kod upale grla, ali i za ispiranje zubi kod upaljenog zubnog mesa. Upravo je kadulja sastojak brojnih pastila za grlo jer će smanjiti bol i umiriti upalu.
Ima antibakterijska i protuupalna svojstva te ubija bakterije, ali i gljivice čaj od kadulje može se također piti i u tom slučaju smanjuje kolesterol. Potrebno je samo paziti da se ovaj čaj ne uzima dulje od mjesec dana kako ne bi izazvao nuspojave kao što su vrtoglavica, drhtavica, epileptički napadaji i uznemirenost.
2. Snižava šećer u krvi
Ekstrakt od kadulje pomaže kod snižavanja razine šećera u krvi, kao i kolesterola, a samim time smanjuje rizik od bolesti srca.
3. Daje poseban okus jelima
Svježa kadulja koristi se kao začin hrani. Može se dodati varivima ili juhama, punjenom mesu, kao dodatak umacima od rajčice ili pomiješana u omletu.
4. Pomaže koži
Kadulja je sastojak brojnih prirodnih kozmetičkih proizvoda za kožu, a može pomoći kod opeklina od sunca i raznih upalnih stanja kože, kao i kod zacjeljivanja rana.
5. Poboljšava pamćenje i raspoloženje
Od davnina se vjeruje kako kadulja povoljno djeluje na bolje pamćenje, a uz to djeluje i na bolju koncentraciju, funkciju mozga i bolje raspoloženje.
6. Smanjuje simptome menopauze
Za vrijeme menopauze kod žena dolazi do prirodnog smanjenja hormona estrogena, a to se vidi po stalnim napadajima vrućine, čestom znojenju te iritaciji i suhoći vagine. U ublažavanju ovih simptoma može pomoći kadulja.
Ima li kadulja nuspojave?
Ispijanje prevelike doze čaja od kadulje, odnosno više od četiri šalice dnevno, u duljem vremenskom periodu može izazvati probleme sa srcem, napadaje, povraćanje i oštećenje bubrega. Osim toga, trudnice i dojilje ne bi trebale koristiti kadulju zbog njezinog sastojka tujona koji je toksičan i može u određenim slučajevima dovesti do pobačaja. Osobe koje uzimaju lijekove za dijabetes, napadaje i lijekove za smirenje, kao i osobe koje imaju epilepsiju ne bi smjele konzumirati kadulju.
Dakle, livadna kadulja se može koristiti kao dodatak brojnim jelima, ali jednako tako se može piti i u obliku čaja. Ova biljka ima brojne prednosti za organizam, a najvažnije je da djeluje protuupalno i poboljšava pamćenje. Potrebno je paziti da se ne uzima u prevelikim količinama i predugo kako ne bi izazvala nuspojave.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!