Povećan broj crijevnih viroza i trovanja: Evo tko najčešće obolijeva i kako se zaštititi

Zdravlje 30. srp 202408:51 0 komentara
Pexels / Ilustracija

U ljetnim mjesecima, a posebno na ovako visokim temperaturama, hrana se brže i lakše kvari, što povećava opasnost od trovanja.

U ljetnim mjesecima svake godine imamo zamjetno veći broj crijevnih viroza, bakterijskih crijevnih infekcija i trovanja hranom, rekla je prof. dr.sc. Svjetlana Grgić, predstojnica Klinike za infektivne bolesti KBC-a Mostar.

Kako kaže, uobičajeni simptomi su bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, proljev, a ponekad i povišena temperatura.

U ljetnim mjesecima kvarljive namirnice pogrešno i nepropisno skladištene najčešći su uzrok trovanja hranom.

Stoga treba izbjegavati podgrijanu hranu, kao i pripremljenu hranu koja je stajala duže od 2 sata na sobnoj temperaturi, zatim izbjegavati kremaste kolače i nepropisno spremljene namirnice (voće, povrće).

Grgić kaže da najčešće obolijevaju konzumenti takve nepravilne hrane različite dobi i spola, no epidemija unutar pojedinih kolektiva, tj. grupa do sada nije snimljena.

Dodaje i da je stafilokokno trovanje najčešće trovanje hranom u ljetnim mjesecima zbog konzumacije nepravilno skladištenih namirnica (ostavljena hrana na sobnoj ili nepravilnoj temperaturi duže od 2 sata).

Klinička slika se očituje u vidu mučnine, povraćanja u mlazovima u više navrata, opće slabosti bez povišene temperature, najčešće 3-6 sati od konzumacije kvarnih namirnica.

Po njezinim riječima, crijevna virusna infekcija, najčešće enterovirusna infekcija se javlja u dječjoj populaciji i očituje se pojavom povišene temperature, opće slabosti, te bolovima u trbuhu zbog proljeva i povraćanje koje se javlja drugog ili trećeg dana bolesti.

U obje varijante, savjetuje dr. Grgić, potrebno je simptomatsko liječenje, uzimanje dosta tekućine (voda, nadoknada elektrolita) i dijeta.

Liječničku pomoć svakako treba potražiti u slučaju velikog gubitka tekućine, kod običnog povraćanja i većeg broja vodenastih stolica, zbog brže dehidracije, osobito kod djece i starije populacije, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!