Lumbalna punkcija: Kako izgleda postupak, zašto se radi i koliko traje oporavak?

Zdravlje 22. ruj 202114:36 0 komentara
Henry Lai on Unsplash

Postupak uzimanja male količine cerebrospinalne tekućine, uzorka, iz područja spinalnog kanala naziva se lumbalna punkcija.

Riječ je o zahvatu koji se izvodi zbog laboratorijske evaluacije kako bi se ukazalo na infekciju u mozgu ili kralježničnoj moždini.

Ova medicinska procedura se često koristi za rano i točno postavljanje dijagnoze multiple skleroze što može pokrenuti ranije liječenje. Lumbalna punkcija omogućuje pregled proteina koji mogu ukazati napada li imunološki sustav tijelo. Trajanje lumbalne punkcije obično ne traje duže od 15 minuta i ne izvodi se u općoj anesteziji.

Za što se izvodi lumbalna punkcija?

Tekućina koja se vadi lumbalnom punkcijom naziva cerebrospinalna tekućina ili likvor te je u normalnom stanju organizma bistra i bezbojna. Sastoji se od stanica, glukoze, bjelančevina, elektrolita i drugih stanica. Kod poremećaja može doći do promjena što može ukazivati na bolesno stanje ili infekciju. Primjer za to su promjene koje izazivaju bijele krvne stanice ili bakterije, a koje cerebrospinalnu tekućinu mogu zamutiti.

Lumbalna punkcija se izvodi kako bi se ukazalo na poremećaje.

Ovo su neke od bolesti i poremećaja koji se mogu dijagnosticirati uz pomoć lumbalne punkcije:

– meningitis ili upala moždanih ovojnica
– multipla skleroza

– borelioza
polineuropatija
Guillain Barreov sindrom
– moždani tumori

– upala mozga

Važno je napomenuti kako kralježnična moždina sama po sebi ne mora utvrditi ili isključiti dijagnozu određenih bolesti već se može koristiti kao dio ukupne slike ispitivanja na određenu bolest.

Kako izgleda punkcija kralježnice?

Ako ste od liječnika dobili uputu za ovaj pregled, sigurno ste se pitali kako izgleda lumbalna punkcija. Riječ je o zahvatu koji traje oko 15 minuta, a za koji nije potrebna opća anestezija. U nastavku ćemo opisati kako izgleda punkcija kralježnice. Priprema za punkciju kralježnice obično nije potrebna.

Tehnika lumbalne punkcije se može izvoditi sjedeći ili ležeći tako da je osoba postavljena na stranu sa savijenim nogama u koljenima koje povlači prema bradi. Također je potrebno da pacijent savija glavu prema prsima. Ovime se otvara spinalni kanal te olakšava proces punkcije.

Prije nego se kroz kožu unosi igla, dio kože preko kojeg će se odviti operacija se pere antiseptičkim sredstvom. U trenutku unošenja igle je moguće osjetiti bol. Bol za vrijeme lumbalne punkcije je normalna, no nužno je obavijestiti liječnika ako se radi o jakoj sijevajućoj boli ili ako se pojave trnci na području nogu. Bol kod punkcije kralježnice se može osjetiti u trenutku probijanja tvrde moždane ovojnice spinalnog kanala.

Nakon što se igla unese u spinalni kanal, centralni dio se uklanja pa se likvor ili tekućina skupljaju u epruvete. Uzima se oko jedna do dvije žlice tekućine. Na kraju se centralni dio igle vraća i cijeli sustav se izvlači istim putem koji se koristio za ulazak. Završetak procedure je čišćenje područja unosa igle te apliciranje flastera.

Preporuka nakon lumbalne punkcije je ležati bez jastuka, na ravnoj površini idućih dva do tri sata. Ovo može smanjiti mogućnost jakih glavobolja i mučnina koje mogu nastati zbog ove medicinske procedure.

Kod nekih se bolesnika traži uzorak krvi nakon davanja uzorka. Nekoliko dana nakon lumbalne punkcije se ne preporučuje vježbanje. Potrebno je piti dosta tekućine i odmoriti barem 24 sata u ležećem položaju.

Prednosti i nedostaci lumbalne punkcije

S obzirom na to da zamjena za postupak lumbalne punkcije ne postoji, važno je biti dobro upoznat s cijelim postupkom. Svaki medicinski postupak ima svoje prednosti i nedostatke, a tako je i s ovim.

Prednosti lumbalne punkcije su te što omogućava laboratorijsku dijagnostiku koja može ukazati na upalne i metaboličke bolesti, omogućava injekciju tvari u sustav cerebrospinalne tekućine te mjerenje tlaka likvora.

Rizici lumbalne punkcije i nedostaci su minimalni. Tijekom ove procedure može doći do zahvaćanja živčanog korijena što izaziva trnjenje i bolove u nozi, a koji prestaju kad se igla ukloni. Jedan od rizika je i infekcija koja se rijetko događa. Rizici lumbalne punkcije razlikuju se kod pacijenata, a kod onih koji su na antikoagulantnoj terapiji može izazvati krvarenje iz mjesta uboda.

Najčešće komplikacije lumbalne punkcije su glavobolja i mučnina koje obično prolaze u roku 24 sata.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!