Mitovi o dijabetesu u koje morate prestati vjerovati

Zdravlje 14. stu 202322:03 0 komentara
Jedan simptom koji se često pojavljuje tokom ljeta može biti skriveni znak dijabetesa
Pixabay

Svjetski dan dijabetesa, koji se obilježava 14. studenog, ima za cilj podizanje globalne svijesti o dijabetesu. Iniciran od strane Međunarodne federacije za dijabetes i Svjetske zdravstvene organizacije, ističe važnost prevencije, liječenja i skrbi kod dijabetesa. Times of India su izdvojili nekoliko mitova o dijabetesu u koje odmah trebate prestati vjerovati.

1. Prekomjerna konzumacija šećera uzrokuje dijabetes

Iako pretjerana konzumacija šećera može utjecati na razinu glukoze u krvi, različiti faktori doprinose razvoju dijabetesa. Genetika, način života, pretilost i nedostatak tjelesne aktivnosti također igraju značajne uloge u razvoju dijabetesa.

2. Osobe s dijabetesom ne smiju jesti ugljikohidrate

Ugljikohidrati utječu na razinu šećera u krvi, ali su i esencijalni dio uravnotežene prehrane. Važno je pratiti veličinu porcija i birati zdravije ugljikohidrate poput cjelovitih žitarica, voća i povrća.

3. Inzulin se koristi samo za uznapredovale faze bolesti

Inzulin je uobičajeni tretman za dijabetes, ali nije isključivo rezerviran za uznapredovale faze. Mnogi ljudi s dijabetesom, uključujući one s tipom 2, će možda u različitim fazama trebati inzulin kako bi učinkovito upravljali svojim stanjem.

4. Dijabetes podrazumijeva doživotna ograničenja

Iako su neke promjene u prehrani i prilagodbe načina života nužne, život s dijabetesom ne znači potpuni gubitak kvalitete života. S pravilnim upravljanjem, moguće je voditi ispunjen i aktivan život.

5. Samo osobe s viškom kilograma dobivaju dijabetes

Iako prekomjerna tjelesna težina ili pretilost predstavljaju faktor rizika za tip 2 dijabetesa, genetska predispozicija, način života i drugi čimbenici također doprinose. Mršave osobe također mogu razviti dijabetes.

6. Upravljanje dijabetesom svodi se samo na lijekove

Lijekovi su ključni, ali su i dio vrlo složenog pristupa. Prehrana, tjelesna aktivnost, upravljanje stresom i redovito praćenje razine šećera u krvi jednako su bitni za učinkovito upravljanje.

7. Injekcije inzulina mogu dovesti do ovisnosti

Inzulin je nužan za mnoge osobe s dijabetesom kako bi upravljale razinama šećera u krvi. Nije riječ o ovisnosti, već o održavanju zdravlja i sprječavanju komplikacija.

8. Dijabetes je bezopasno stanje

Dijabetes je ozbiljno, kronično stanje. Ako osoba ne pazi, može doći do teških komplikacija poput bolesti srca, zatajenja bubrega, oštećenja živaca i problema sa vidom.

9. Samo starije osobe dobivaju dijabetes

Iako je tip 2 dijabetes češći kod odraslih, sve se češće dijagnosticira kod djece i mladih odraslih zbog faktora načina života, uključujući lošu prehranu i sjedilačke navike.

10. Upravljanje dijabetesom isto je za svakoga

Plan upravljanja dijabetesom za svaku osobu je jedinstven. Čimbenici poput dobi, tipa dijabetesa, načina života i drugih zdravstvenih uvjeta utječu na pristup liječenju i upravljanju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!