Mliječni zubi: Kako ih pravilno izvaditi i što učiniti ako se na njima skuplja karijes?

Zdravlje 24. svi 202415:50 0 komentara
Pexels

Mliječni zubi počinju izbijati oko šestog mjeseca života i to posebnim redoslijedom sve do treće godine, a počinju ispadati oko šeste. Iako nisu dugotrajni, važno je paziti na higijenu mliječnih zuba.

Mliječni zubi su prvi set zuba koji ljudima izrastaju u dječjoj dobi kako bi sačuvali mjesto za trajne zube koji će izrasti za nekoliko godina.

Mliječni zubi kod djece počinju izbijati oko šestog mjeseca života te rastu do otprilike treće godine kada bi dijete trebalo imati sve mliječne zube, odnosno njih 20. Deset na gornjoj čeljusti i deset na donjoj.

Mliječni zubi: Redoslijed rasta i ispadanje

Mliječni zubi koji prvi počnu izbijati su središnji sjekutići (prednja dva zuba) na donjoj vilici i to u prosjeku između šestog i desetog mjeseca života. Nakon toga počinju izbijati i dva gornja središnja sjekutića pa po dva lateralna sjekutića na svakoj čeljusti.

Između 13. i 19. mjeseca izbijaju po dva kutnjaka na svakoj čeljusti dok između 16. i 23. mjeseca izbijaju očnjaci te na kraju, između 23. i 33. mjeseca, posljednja četiri kutnjaka, odnosno po dva na svakoj čeljusti.

Kada dođe vrijeme za ispadanje mliječnih zuba, što se obično događa oko šeste godine, oni će ispadati onim redoslijedom kojim su rasli, odnosno prednji sjekutići koji su prvi izrasli će i prvi ispasti. Svi mliječni zubi bi trebali ispasti do otprilike 12. godine te biti u potpunosti zamijenjeni s 28 trajnih zubi (četiri umnjaka će izrasti kasnije kroz život).

Ispadanje mliječnih zuba vrlo je važan proces s obzirom na to da djeca, kako odrastaju, trebaju veće i snažnije zube za žvakanje te kako bi proporcije lica bile ispravne. Također, ponekad se događa da dijete, do određene dobi, ima poteškoće s izgovaranjem različitih glasova što je često rezultat oblika i veličine mliječnih zuba te oblika usta koja su velikim dijelom oblikovana zubima.

Izbijanje mliječnih zubi

Nicanje mliječnih zubi za djecu ponekad može biti bolno, neugodno te uzrokovati svrbež desni što se potom manifestira kroz nervozu, razdražljivost i poteškoće sa spavanjem kod djece.

Zbog osjetljivih desni, djeca će imati potrebu za žvakanjem stvari ili ruku kako bi ublažila svrbež, a vrlo je česta i pojava izraženog slinjenja.

Kako bi se djeci što više olakšao ovaj proces, preporuča se dati im posebne igračke za žvakanje načinjene od gume koje se prethodno mogu ohladiti u hladnjaku ili im, gazom koju ste prethodno namočili u slanoj vodi, nježno prelaziti preko desni dok dijete ne osjeti olakšanje.

Mliječni zubi i vađenje

S obzirom na to da se mliječni zubi počnu klimati i ispadaju tek kada je trajni zub spreman za izrastanje, u većini slučajeva se preporuča da se ne vade na silu odnosno prije nego li se krenu klimati. Čak i ako se na mliječnim zubima pojavi karijes, oni se ne smiju vaditi kako bi mjesto za trajni zub ostalo što duže očuvano.

Kada se mliječni zub počne klimati, potrebno ga je samo dodatno rasklimati blagim pokretima te polako izvaditi van. Na ovaj će način zub ispasti sam, a dijete neće imati traume.

Briga o mliječnim zubima

Bez obzira na to što su mliječni zubi samo privremeni, vrlo je važno održavati njihovu higijenu i brinuti o njima.

Do druge godine života za održavanje higijene mliječnih zuba nije potrebno koristiti pastu već samo četkicu i vodu.

Nakon djetetove druge godine, može se uvesti pasta, ali sa što manje fluora ili ona bez fluora. Također, važno je da dijete konzumira što manje slatkiša i sokova.

Odlasci stomatologu preporučaju se jednom ili dvaput godišnje.

Zaključak

Mliječni zubi počinju izbijati oko šestog mjeseca života te njihovo izrastanje traje otprilike do treće godine. Prvi zubi koji krenu izbijati su donji sjekutići dok kutnjaci izbijaju zadnji.

Izrastanje mliječnih zubi ponekad može biti bolno i nelagodno te kod djeteta izazvati pretjerano slinjenje i poriv za žvakanjem pa mu je potrebno dati posebne gumene igračke namijenjene žvakanju.

Mliječni zubi se ne smiju vaditi prije nego li se krenu klimati osim ako stomatolog, zbog valjanih razloga, preporuči drugačije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!