Premda se već gotovo dvije godine borimo s pandemijom, još uvijek postoji čitav niz nepoznanica, pogotovo kad se govori o dugoročnim posljedicama preboljenja bolesti koje su također dobile svoj naziv - post-covid.
Među tim dugotrajnim posljedicama vrlo se često spominje gubitak kose, ali i trepavica, slab rast brade itd. Istraživanje na hospitaliziranim pacijentima pokazalo je da je to kod njih dosta učestala nuspojava, a neki se s time bore i mjesecima nakon što su pušteni na kućnu njegu.
Na Institutu za trihologiju (grana dermatologije koja se bavi proučavanjem građe i bolesti kose) u Velikoj Britaniji čak 79 posto pacijenata prijavilo je pojačani gubitak kose nakon preboljenja covida-19.
Stručnjaci smatraju da koronavirus ne utječe direktno na gubitak kose. “Ispadanje kose nakon infekcije covidom-19 javlja se zbog pretjerano aktivne infekcije u tijelu. Upala, a ne sam virus uzrokuje promjene kod kose budući da se tjelesne kemikalije udružuju za borbu protiv infekcije pa tako lagano omže doći do preranog i pretjeranog ispadanja kose”, objašnjava Alexis Young, liječnica dermatologinja u Medicinskom centru pri Sveučilištu Hackensack.
Takođe dodaje da je gubitak kose nakon bilo kojeg stresnog razdoblja uobičajen, bilo da se radi o veselom događaju kao što je rođenje djeteta ili stresnom kao što je velika operacija,
Kad se javlja gubitak kose?
Kosa u pravilu počinje ispadati dva do tri mjeseca nakon inicijalne zaraze koronavirusom ili 50 do 60 dana nakon dijagnoze.
Teško je reći koliko može trajati, budući da se razlikuje od osobe do osobe, ističu stručnjaci. No, primijetili su da ispadanje kose može trajati i do 18 mjeseci nakon preboljenja bolesti.
Dobra vijest je i da kosa može u potpunosti ponovno narasti, i to bez ikakvih pomagala i tretmana.
Kako si pomoći?
Naravno, zdrava prehrana i pravilan unos vitamina može biti vrlo važan za oporavak kose, ali na prvom mjestu treba izbjegavati stres.
Stručnjaci ističu da nema dokaza da bi popularni B vitamin pomogao bržem rastu kose, no napominju da se pokazao koristan, a može se pronaći u mesu, ribi, orašastim plovodima i povrću kao što je batat i špinat.
Stoga, zdrava prehrana i izbjegavanje stresa pod svaku cijenu, to će svakako pomoći obnoviti vlasište, piše Yahoo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!