Promjene na koži djeteta često predstavljaju zabrinutost za roditelje.
Srećom, mongolska pjega jedna je onih promjena koja nije zloćudna te obično ne zahtijeva nikakvu terapiju. Uz rodin ugriz koji nastaje zbog promjena na krvnim žilama, mongolska pjega kao i madeži nastaje zbog poremećaja pigmentacije u tijelu.
Mongolska pjega je tamno plave do ljubičaste boje te se rijetko pojavljuje kod djece bijele i svjetlije puti. Riječ je o promjeni kože koja se pojavljuje kod oko 5% bijele djece, a kod više od 95% crne rase. Ova plavičasta mrlja može biti promjera od nekoliko milimetara do desetak centimetara, a u gotovo svim slučajevima ne predstavlja opasno stanje.
Kako izgleda mongolska pjega?
Ova promjena koži je karakterističnog izgleda. Boja mongolske pjege je plava do ljubičasta i obično podsjeća na veliku modricu na koži. Najčešće se pojavljuje u roku od nekoliko tjedana nakon rođenja iako se promjene koje izazivaju nastanak mongolske pjege mogu pojavljivati dok je beba još u maternici. Kroz nekoliko tjedana nakon rođenja ta mrlja može postajati sve tamnija jer dolazi do stvaranja više pigmenta pa razlika u svjetlijoj i tamnijoj koži postaje više intenzivna.
Modrica na koži ili mongolska pjega obično se pojavljuje na donjem dijelu leđa i na stražnjici, a vrlo rijetko na ramenima, rukama ili nogama. U ravnini je kože, nije izbočena. Može se pojaviti samo jedna ili ih može biti više. Veličina se također razlikuje pa tako veličina mongolske pjege može biti samo nekoliko milimetara ili nekoliko centimetara. Ako se pojavi vrlo velik broj pjega ili su one vrlo velike bilo bi dobro da se obratite dermatologu kako bi se isključila mogućnost nastanka Hunterovog sindroma.
Mongolska pjega nije opasna iako možda može izgledati tako jer ne nestaje brzo. Nije razjašnjen točan razlog zašto nastaje.
Treba li liječiti mongolsku pjegu?
S obzirom na to da se radi o dobroćudnoj promjeni na koži, mongolsku pjegu nije potrebno liječiti. Ova promjena na koži obično nestaje sama od sebe već oko treće godine života djeteta, makar može ostati i do pete godine. Rijetko ostaje duže ili do puberteta ili odraslih godina.
Mongolska pjega zbog promjena na koži može tamniti s godinama. Za bebu i dijete je ova promjena na koži nešto poput madeža ili znamenke, ne boli na dodir niti inače te ne smeta u normalnom životu.
Ako ste ipak zabrinuti, ne bi bilo loše da dijete pregleda liječnik ili da ga pošalje na dermatoskopiju ili histološku analizu tog dijela kože. Za ovo obično ne postoje nikakve indikacije jer ne postoji povezana veza između mongolske pjege i nastanka raka kože.
Uklanjanje mongolske pjege se također obično ne indicira jer nestaje sama od sebe s godinama. Ako ostane i u odraslom dobu, osoba se može odlučiti na uklanjanje laserskim tretmanom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!