Upala sinusa ili sinusna infekcija se javlja kada se tekućina nakuplja u zrakom ispunjenim sinusima i nosnim šupljinama, navodi Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Kad se to dogodi, klice mogu rasti i razvijati se.
S obzirom na to da je većina upala sinusa uzrokovana virusima, ne treba posezati za antibioticima jer oni pomažu samo kod bakterijskih infekcija. Umjesto toga, možda biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom o načinima za prirodno ublažavanje simptoma. Neke stvari koje već imate kod kuće mogu vam pomoći u tome.
Budite strpljivi
Većina sinusnih infekcija samo od sebe prođe kroz sedam do 10 dana, navodi obiteljska liječnica Erica Elsing-Stevens. “Bakterijska infekcija javlja se u samo 0,5 do 2 posto slučajeva”, dodaje.
Prema tome, budite strpljivi i pričekajte da prođu simptomi, a ako se infekcija ne riješi kroz tjedan dana, obratite se svom liječniku.
Pijte dovoljno tekućine
Dr. Elsing-Stevens navodi da je ključno biti hidratiziran, što znači da trebate piti dosta tekućine. Preporučuje da pijete puno vode kako biste ublažili simptome.
Izbacite “okidače”
CDC navodi da neki čimebnici mogu pogoršati stanje, a oni uključuju pušenje, alergije, prethodne infekcije. Stoga se savjetuje da izbjegavate pušenje i izlaganje dimu, da se cijepite protiv gripe i covida te da pazite na svoje sezonske alergije i uzimate lijekove koje vam je liječnik preporučio.
Pokušajte s ispiranjem nosa
Ispiranje nosa može ukloniti sluz koja uzrokuje nelagodu, a također tako ispirete klice koje su u sinusnim šupljinama. Za ispiranje možete koristiti destiliranu ili sterilnu vodu za fizičko ispiranje sinusa.
Sprej za nos
Sprej za nos može uvelike pomoći u hidrataciji suhih sinusnih prolaza. Iako nisu tako učinkoviti kao uređaji za ispiranje nosa, sprejevi za nos mogu pomoći otvoriti nosne prolaze i ublažiti začepljenost.
Đumbir
Konzumacija hrane ili biljaka s antibakterijskim svojstvima poput češnjaka, đumbira i luka može biti od pomoći kada se borite s infekcijom, kaže dr. Elsing-Stevens.
Đumbir je od velike koristi, osobito kad se borite s infekcijom sinusa koja je posljedica alergije, piše Livestrong. Dr. Elsing-Stevens predlaže i ispijanje čaja od đumbira koji možete sami napraviti: u šalicu vode dodajte nekoliko komada đumbira, sve to dobro prokuhajte i kad se ohladi, popijte. Čaj od đumbira biste trebali piti tri puta dnevno.
Topli oblog
Topli oblog može biti jednostavan poput zagrijavanja krpe ili ručnika za posuđe toplom vodom koji potom stavite na sinuse, a možete i kupiti topli oblog koji se može zagrijavati.
Inhalirajte se
Inhalacija ili udisanje pare uvelike može ublažiti simptome. Jedan od najjednostavnijih načina jest da napunite lonac vrelom vodom, pokrijete glavu ručnikom, nagnete se nad lonac i udišete pare oko 10 minuta.
Također, u ublažavanju simptoma može pomoći i tuširanje vrućom vodom.
Što s medom?
Dr. Elsing-Stevens naglašava da med ima mnogo antioksidansa te antibakterijska i antigljivična svojstva. Ona savjetuje da pomiješate jednu čajnu žličicu meda i jednu čajnu žličicu soka od limuna te da tu kombinaciju pijete dva puta u danu.
Međutim, ako ste među onima koji trebaju paziti na devni unos šećera, poput dijabetičara, onda to nije najbolja opcija za vas.
Što s jabučnim octom?
Budući da ima puno antioksidansa i antibakterijska svojstva, neki koriste jabučni ocat za liječenje sinusne infekcije. No, treba reći da nema znanstvenih dokaza da metode liječenja koje uključuju jabučni ocat pomažu kod začepljenja sinusa. Također, ne biste trebali stavljati jabučni ocat u nos jer može izazvati peckanje.
Što s kajenskim paprom?
Neki ljudi vjeruju da jedenje ili udisanje kajenskog papra može pomoći kod sinusne infekcije, a drugi se pak fokusiraju kapsaicin, sastojak u ljutim papričicama koji im daje ljutinu, vjerujući da bi im sprej za nos s kapsaicinom mogao pomoći kod začepljenog nosa.
Međutim, nema dokaza da bi kapsaicin ili kajenski papar doista mogli učinkovito pomoći u liječenju sinusne infekcije. Treba naglasiti i da pretjerana konzumacija kajenskog papra može dovesti do iritacije usta i trbuha, a u prevelikim dozama može uzrokovati i povraćanje i proljev.
Kada posjetiti liječnika?
Iako mnoge infekcije sinusa nestaju same od sebe i simptomi se mogu riješiti prirodnim lijekovima, liječnika treba posjetiti ako imate ozbiljne simptome, uključujući glavobolju ili bol u licu, ako se simptomi ne popravljaju nakon 10 dana ili se pogoršavaju, ako imate groznicu koja traje duže od četiri dana te ako ste imali više sinusnih infekcija u prošloj godini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!