Čaj je s razlogom jedan od najboljih napitaka kojim možemo 'počastiti' naš organizam. Konzumira se već stoljećima ponajviše zbog velikih zdravstvenih prednosti, dobrog okusa i blagotvornog učinka na organizam i psihu.
Iako sve čajeve tako nazivamo, biljni čajevi zapravo nisu pravi čajevi. Pravi čajevi, uključujući zeleni, crni i oolong čaj, kuhaju se od lišća biljke Camellia sinensis. Ostali ‘čajevi’ rade se od suhog voća, cvijeća, začina ili bilja.
Dakle, ovi napitci mogu imati širok spektar okusa, od slatkih pa do gorkih, te čine primamljivu alternativu drugim slatkim napicima ili vodi.
Ovo su najbolji biljni čajevi
Osim što su ukusni, biljni čajevi stotinama se godina koriste kao prirodni lijekovi za razne bolesti, a neka njihova svojstva znanstveno su dokazana.
Čaj od kamilice
Možda najpoznatiji biljni čaj za kojim posežemo kada nam treba smirenje jest čaj od kamilice. Mnoga istraživanja ispitala su njegov učinak na poboljšavanje sna kod ljudi s poremećajem spavanja. U jednoj studiji dokazano je da pijenje čaja od kamilice u razdoblju od dva tjedna poboljšava kvalitetu spavanja i smanjuje simptome depresije i anksioznosti.
Osim toga, čaj od kamilice može pomoći kod liječenja raznih upala na tijelu ako ga se nanosi lokalno jer ima antibakterijska i protuupalna svojstva. Primjerice, može olakšati simptome svrbeža spolnih organa, smanjiti otečenost kapaka ili umiriti nadraženu i osjetljivu kožu, a smanjuje i bolove kod predmenstrualnog sindroma.
Čaj od stolisnika
Stolisnik ili hajdučka trava poznat je po snažnom protuupalnom, protugljivičnom i antimikrobnom djelovanju te se koristi u obliku čaja, ekstrakta ili eteričnog ulja. Čaj od stolisnika čisti krvotok, ublažava menstrualne bolove, smiruje grčeve, nadutost i bolove u želucu jer sadrži spojeve flavonoide koji djeluju na ove tegobe.
Također pomaže kod crvenila, omekšava kožu i pomaže odbaciti ljuskice kod psorijaze. Suzbija krvave stolice, djeluje protiv hemoroida, a neka istraživanja potvrdila su i da otklanja stres i smiruje um.
Čaj od koprive
Iako je kopriva korov, jedna je od najkorisnijih biljaka u alternativnoj medicini. Od koprive se rade tinkture, balzami, sirupi, sok i čaj koji je vrlo ljekovit. Kopriva sadrži hrpu antioksidanata koji se bore protiv znakova starenja, mnogo različitih vitamina i minerala te važne masne kiseline.
Čaj od koprive pomaže kod bolesti dišnih sustava, dijabetesa, hipertenzije, smanjuje upale, čisti jetru i zbog velikog udjela željeza pomaže kod anemije. Kopriva također može spriječiti povećanje prostate koje nastaje zbog pretvorbe hormona testosterona u dihidrotestosteron – snažniji oblik testosterona.
Bijeli čaj
Vrsta čaja koja se najmanje procesira jest bijeli čaj, a dobiva se od biljke čaja – Camellia sinensis. Za pripravljanje bijelog čaja beru se samo pupoljci, odnosno nerazvijeni listići mladice i vrhovi biljke koji se potom suše.
Bijeli čaj ima vrlo blag i ugodan okus te je izvrstan za jačanje imuniteta i borbu protiv raznih bolesti. Snižava krvni tlak, štiti srce i krvne žile, jača kosti te tako smanjuje rizik za pojavu osteoporoze i artritisa. Zbog
antibakterijskih i antivirusnih svojstava smanjuje upale u organizmu i na koži, a neka istraživanja tvrde da ubija stanice raka debelog crijeva, želuca i prostate.
Čaj od šipka
Čaj koji se radi od ploda biljke ruže jest šipkov čaj. On obiluje vitaminom C koji je poznati antioksidans i korisnim biljnim spojevima koji imaju protuupalna svojstva. Neka istraživanja pokazala su da šipkov čaj smanjuje upalu kod osoba s osteoporozom i reumatoidnim artritisom. Čaj od šipka preporučuje se i ako želite izgubiti nekoliko kilograma jer smanjuje indeks tjelesne mase i pospješuje razgradnju masnih naslaga.
Čaj od kadulje
Čaj od kadulje učinkovito liječi infekcije grla i dišnog sustava jer također ima snažna antibakterijska svojstva. Ovaj čaj je saveznik i kod upale zubnog mesa i infekcija usne šupljine pa ga se preporučuje grgljati nekoliko puta na dan kad vas muče ove tegobe. Kadulja čuva zdravlje probavnog sustava, pluća i jetre. Brojna istraživanja otkrila su poboljšanje raspoloženja, mentalnih funkcija i pamćenja kod zdravih odraslih osoba nakon što su uzimali nekoliko različitih vrsta ekstrakta kadulje.
Čaj od brusnice
Brusnica se odlično bori s infekcijama mokraćnih puteva, mjehura i bubrega jer sadrži tvari koje sprječavaju prianjanje infektivnih tvari za stijenke stanica. Čaj od brusnice snažno djeluje protiv tvrdoglave bakterije Escherichiae coli, Helicobacter pylori te gljivice Candida albicans. Osim toga, brusnica je i snažan antioksidans koji jača imunitet, pomaže kod reume i gihta te smanjuje razinu šećera u krvi.
Čaj od mente
Ako ste nešto krivo pojeli, osjećate težinu u želucu ili vas muče probavni problemi, popijte čaj od mente. Menta ili metvica uklanja grčeve, žgaravicu, želučanu nervozu, zatvor, povraćanje i nadraženost crijeva. Menta baš kao i kadulja olakšava simptome upale ždrijela, menstrualne tegobe, a koristi se i za poboljšanje apetita te za lakši san.
Čaj od sljeza
Sljez spada među najcjenjenije čajeve jer sadrži veliku količinu sluzi. Zbog toga se koristi kod tegoba dišnog, urinarnog i probavnog sustava jer oblaže sluznicu. Štiti je i ublažava iritacije, kašalj te olakšava iskašljavanje. Koristi se i kao lijek protiv astme, bronhitisa i početne tuberkuloze pluća, kao i kod zaustavljanja proljeva u djece i odraslih te uklanjanje bakterija iz mokraćovoda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!