Visoki krvni tlak, također poznat kao hipertenzija, prikriveni je, ali značajan zdravstveni izazov s kojim se suočavaju mnogi.
“Tihi ubojica”
Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, gotovo 120 milijuna odraslih Amerikanaca bori se s ovim “tihim ubojicom”, ali alarmantno je da se samo četvrtina s njim učinkovito nosi.
Jedan od ključnih čimbenika načina života za koji možda niste svjesni da utječe na vaš krvni tlak je konzumacija alkohola. Ako volite hladno pivo nakon posla ili čašu vina prije spavanja, vaša bi navika mogla uzrokovati velike neželjene posljedice za zdravlje vašeg srca, navodi portal The Healthy.
Američko udruženje za srce (AHA) klasificira visoki krvni tlak prvog stupnja u rasponu od 130-139 milimetara žive (mmHg) ili dijastoličkim očitanjima (donji broj) od 80-89 mmHg. Ako se vaše sistoličko očitanje stalno kreće iznad 140 ili vaše dijastoličko očitanje premašuje 90 mmHg, smatra se da imate drugi stupanj hipertenzije.
Razumijevanje ovih brojeva još je kritičnije jer pokazuju kada treba poduzeti proaktivne korake za kontrolu krvnog tlaka i održavanje cjelokupnog zdravlja.
Kada je riječ o alkoholu i visokom krvnom tlaku, studija iz 2023. objavljena u časopisu Hypertension, otkrila je da prosječna dnevna konzumacija od 12 grama alkohola može povećati sistolički krvni tlak za 1,25 mmHg. Ovaj porast može doseći i do 4,9 mmHg s unosom od 48 grama dnevno, osobito kod muškaraca.
Budući da društvena okupljanja i blagdanska slavlja često uključuju svečana pića, može biti izazov u potpunosti izbjeći pijenje. Stoga je uvijek dobro savjetovati se s liječnicima o tome koje vrste alkohola treba izbjegavati ako pokušavate zaštiti svoje srce.
Najgori alkohol za visoki krvni tlak
Steven Nissen, kardiolog s klinike Cleveland, ističe da povećanje krvnog tlaka, čak i u malim količinama, povećava rizik od moždanog udara.
“Mislim da javnosti trebamo jasno priopćiti da alkohol nije koristan – malo alkohola vjerojatno nije štetno, ali ne očekujte nikakve dobrobiti”, objašnjava Nissen.
Samuel Mathis, docent na odjelu obiteljske medicine na Sveučilištu Texas Medical Branch (UTMB), objašnjava da alkohol povisuje krvni tlak povećanjem renina – proteina koji sužava arterije – i smanjenjem dušikovog oksida, spojem koji ih opušta.
Pića s dodanim šećerom, kao što su ona pomiješana sa sodom, desertni kokteli i pića s visokim udjelom alkohola mogu pogoršati učinke alkohola na podizanje krvnog tlaka. Ipak, Mathis napominje da veći utjecaj ima količina popijenog alkohola nego vrsta pića.
Prekomjerno pijenje alkohola
Kardiolog na klinici Mayo Francisco Lopez-Jimenez objašnjava kako konzumiranje više od tri pića može privremeno povećati krvni tlak. Još više zabrinjava to što redovito prekomjerno opijanje, definirano kao četiri ili više pića unutar dva sata za žene i pet ili više za muškarce – može dovesti do dugoročnog povećanja krvnog tlaka.
Lopez-Jimenez napominje kako osobe koje piju puno alkohola mogu primijetiti značajna poboljšanja zdravlja ako smanje unos alkohola.
Takva promjena može smanjiti sistolički krvni tlak za oko 5,5 mmHg i dijastolički tlak za oko četiri mmHg.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!