Pedijatri u Njemačkoj upozorili su da bebe i malu djecu ne treba hraniti veganski. Dječji organizam izuzetno je osetljiv na nedostatak hranljivih tvari, rekli su u udruženju pedijatara i liječnika za adolescente (BVKJ) Sjeverne Rajne-Vestfalije.
Za dobar tjelesni rast i zdrav razvoj svih organa, a posebno mozga, potrebne su mnoge supstance, i to u dovoljnim količinama, objasnio je glasnogovornikudruženja Axel Gerschlauer povodom 1. studenoga, Svjetskog dana vegana, prenosi dpa.
Kod veganske prehrane, opskbra proteinima, određenim masnim kiselinama, vitaminima, kao i drugim elementima koji se unose u tragovima, je kritično. Čak i male fluktuacije i nedovoljna opskrba mogu oštetiti organe beba koji rastu i posebno su osjetljivi, rekao je Gerschlauer.
Konkretno, “masovno i trajno” mogu biti ugroženi neurološki razvoj i mentalno zdravlje. Gotovo 10 posto odraslih u Njemačkoj su sada vegetarijanci – ne jedu meso i mesne proizvode – ili vegani, odnosno ne jedu bilo kakve životinjske proizvode kao što su mlijeko ili jaja, priopćilo je udruženje.
Mnogi roditelji isto hrane svoju djecu vegetarijanski ili veganski. Dijeta bez mesa za mlade smatra se izvedivom pod određenim uvjetima. Ali veganska prehrana se ne preporučuje bebama i maloj djeci.
Veganskoj prehrani nedostaju važne hranljive tvari koje se moraju nadoknaditi iz druge hrane. To je samo u ograničenoj meri moguće kroz prirodnu hranu. Na primjer, vitamin B12 mora se da nadoknaditi suplementima.
Ako su starija djeca i mladi svesno vegani, zbog dobrobiti životinja ili ekologije, to je za pohvalu. Prema BVKJ-u, tada su potrebni kvalificirani savjeti i redovne analize krvi – jer treba osigurati unos svih važnih hranljivih tvari.
Dojilje veganke moraju unositi vitamin B12 i također redovno davati krv na analizu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!