Oralna higijena i očekivani životni vijek - što više zuba gubimo to manje živimo. Alarm je to koji dolazi iz Oral Health Foundation (OHF), engleske dobrotvorne organizacije za oralno zdravlje u svijetu, koja je provela istraživanje koje povezuje našu dugovječnost upravo sa zdravljem zuba.
Prema istraživanju koje su proveli neki istraživači sa Sveučilišta Columbia, oni koji dođu do 74. godine bez gubitka zuba vjerojatno će doživjeti i 100. godinu, prenosi Novi list.
Oni koji su u dobi od 65 godina već izgubili pet ili više zuba, imaju veći rizik da obole od bolesti poput kardiovaskularnih, dijabetesa, pa čak i osteoporoze.
Prema OHF-u, zubi se moraju smatrati važnima ne samo za čin žvakanja, već i kao pokazatelj nečijeg fizičkog stanja.
Što onda učiniti?
Uvijek biste trebali prati zube najmanje dva puta dnevno, prema OHF-u. Evo što trebate činiti da biste imali zdrave zube.
1. Vodite računa o prehrani, počevši od djetinjstva i adolescencije kako biste, osim karijesa, spriječili i nedostatak važnih nutrijenata poput željeza.
2. Nemojte pretjerivati sa šećerima.
3. Žvačite hranu bogatu vlaknima, kako biste očistili zube i potaknuli proizvodnju sline koja sadrži zdrave tvari za dobrobit zubnog tkiva i povećava pH vrijednost plaka.
4. Jedite voće i povrće koje je bogato vitaminima, a koji također doprinose oralnom zdravlju.
5. Ne pušenju: uporaba duhana, zbog lokalnog razvoja visokih temperatura i izravnog djelovanja nikotina, uzrokuje zadebljanje najpovršnijeg sloja sluznice, stanične i vaskularne promjene i uzrokuje tumore šupljine.
6. Ne alkoholu: alkohol se razgrađuje pomoću enzima koji su prirodno prisutni u ustima i pretvara se u tvar zvanu acetaldehid koja oštećuje parodontna tkiva. Osim toga, alkoholna pića, također zbog visokog udjela šećera, uzrokuju oralnu acidozu i predisponiraju nastanak erozija i zubnog karijesa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!