Odlučila je jesti kokice svakoga dana. Evo što joj se dogodilo

Unsplash

Novinarka portala The Healthy odlučila je jesti kokice tjedan dana zaredom i otkrila što joj se dogodilo s organizmom po isteku toga perioda.

Kokice nisu samo međuobrok

Kokice nisu samo međuobrok, već se mogu uključiti u svakodnevnu prehranu na pametan i uravnotežen način. Kelly Krikhely, registrirana nutricionistica u New Yorku, savjetuje da se kokice ne shvaćaju samo kao brza grickalica, već i kao prikladna opcija prije obroka ili kao sastavni dio glavnih jela i deserata, piše The Healthy.

Jedan od zdravih pristupa je konzumacija male zdjelice svježih kokica sa zdravim uljima, poput avokadovog ulja, ili dodatkom proteina kao što je komadić sira. Ova kombinacija proteina, masti i vlakana osigurava osjećaj sitosti i pomaže vam da izbjegnete nezdrave prehrambene izbore.

Također, važno je gdje i kako jedete kokice. Iako se obično preporučuje izbjegavanje jedenja pred televizorom, kokice su izuzetak jer pružaju opuštajući trenutak uz omiljeni film. Dodatno, Krikhely preporučuje da prije kokice pojedete neko voće kako biste se što prije zasitili.

Koristi kokica

Kokice su ne samo ukusne već i bogate vlaknima koja pospješuju probavu. Također, sadrže antioksidanse koji imaju pozitivan utjecaj na srce, mozak i smanjenje upalnih procesa. “Kao osoba koja pati od sindroma iritabilnog crijeva (IBS), kao i 15 posto američkih odraslih osoba, redovita probava je od iznimne važnosti”, piše autorica članka na The Healthy, dodajući da joj je dnevna doza kokica blagotvorno djelovala i na zglobove.

“Ponekad mogu predvidjeti promjene vremena prema osjećaju u zglobovima, ali tijekom mog tjednog eksperimenta s kokicama primijetila sam da se taj osjećaj manje javlja”, piše.

Dodatno, osobe koje redovito konzumiraju kokice primjećuju koristi kao što su kontrola razine šećera u krvi te osjećaj sitosti. “Da budem jasna, nemam dijabetes ni visoku razinu šećera u krvi, a nisam ni posebno osjetljiva na ugljikohidrate. Želim zadržati takvu situaciju, stoga pazim na unos šećera. Kokice zadovoljavaju želju za ugljikohidratima, ali imaju relativno nizak glikemijski indeks. To znači da kokice manje vjerojatno izazivaju naglašene promjene razine šećera u krvi od mnogih drugih ugljikohidrata”, piše autorica.

Konačno, kokice su autorici teksta pomogle da iskontrolira svoju potrebu za hranom.

“Imam jako snažnu potrebu za žvakanjem hrane. Namjerno pripremam što gušće smoothieje kako bih imala nešto za žvakati. Ne znam zašto, ali to znači da često žudim za hrskavim zalogajima. Da, jedem štapiće od mrkve, ali kokice zadovoljavaju tu želju za hrskavim, slanim zalogajem, a ipak su malo zdravije od nezdravih grickalica poput čipsa”, piše.

Pripazite na ovo

Zaključno, važno je naglasiti da kokice ne bi trebale zamijeniti važne nutritivne namirnice, već ih treba pametno uključiti u uravnoteženu prehranu.

Također, priprema kokica je ključna; izbjegavajte kokice iz mikrovalne dodacima koji mogu biti štetni za zdravlje. Umjesto toga, pripremajte kokice kod kuće koristeći kvalitetne sastojke kao što su zdrava ulja i prirodni okusi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.