Oligomenoreja je stanje kada žene nemaju redoviti menstrualni ciklus, odnosno menstruacija izostaje 35 ili više dana. Menstruacije se inače javljaju svakih 28 dana i to se smatra normalnim ciklusom, dok se kod oligomenoreje to vrijeme produljuje.
Važno je posjetiti ginekologa i otkriti uzrok problema, a uklanjanjem uzroka problema će se i menstrualni ciklus unormaliti.
Što uzrokuje oligomenoreju?
Postoji više razloga zašto dolazi do oligomenoreje. Najčešći razlog zbog kojeg menstruacija kasni, odnosno ne dolazi na vrijeme je početak uzimanja kontracepcijskih pilula ili promjena vrste pilula. Neke žene kada počnu konzumirati pilule prvih tri do šest mjeseci imaju slabije menstruacije, dok kod nekih žena menstruacija jednostavno izostane.
Osim toga, do oligomenoreje često dolazi i kada se mlađe žene bave sportom kao što je trčanje ili imaju naporne treninge i dižu prevelike težine, a to se onda odražava i na menstrualni ciklus. Također, neka stanja i bolesti mogu potpuno poremetiti menstrualni ciklus. Ovdje spadaju poremećaji prehrane anoreksija i bulimija, a može se pojaviti i kod žena koje imaju probleme s hormonom štitnjače ili dijabetes, kao i kod žena sa sindromom policističnih jajnika.
Još jedan mogući razlog neredovitih menstruacija je i hormonalna neravnoteža estrogena i progesterona. Također, do oligomenoreje može doći i zbog naglog gubitka kilograma ili naglog debljanja, ali i zbog stresa.
Koji su simptomi oligomenoreje?
Glavni simptom ovog stanja je izostanak menstruacije dulje od 35 dana. Ako vam se ovo dogodi, potrebno je kontaktirati ginekologa kako bi se otkrio pravi uzrok oligomenoreje. Nekada će menstruacija kasniti zbog stresa više od 30 dana, ali će onda idući mjesec kada se pojavi biti nešto obilnija i ovo može biti normalna pojava.
Kako se dijagnosticira i liječi oligomenoreja?
Prije svega, za svaku ženu je važno pratiti menstrualni ciklus i datum kada bi trebala nastupiti menstruacija te promjene koje se događaju iz mjeseca u mjesec. U većini slučajeva izostanak menstruacije nije opasan i može upućivati na povećani stres ili sindrom policističnih jajnika, a nekada se može raditi o puno ozbiljnijem stanju.
Kako bi ginekolog otkrio uzrok oligomenoreje bit će potrebno napraviti nekoliko pretraga. Prije svega potrebno je napraviti pretrage kojima će se utvrditi da se ne radi o trudnoći, a potom i pretragu krvi, odnosno određivanje bazalnog hormonskog statusa kako bi se vidjelo je li možda došlo do neravnoteže hormona.
Neredovita menstruacija se u pubertetu i kod žena koje ulaze u menopauzu ne liječi. Oligomenoreja nije toliko opasna, a menstrualni ciklus se može vratiti u normalu pomoću kontracepcijskih pilula, točnije mijenjanjem postojećih pilula drugima. Najvažnije je otkriti što točno uzrokuje ovo stanje te upravo to i tretirati.
U većini slučajeva će biti potrebna promjena životnih navika te smanjenje stresa, a trebalo bi pripaziti i na prehranu te umjereno vježbati. Pomoći mogu i čajevi od kojih je najpoznatije djelovanje vrkute koja regulira hormone i pomaže kod policističnih jajnika te redovitih menstruacija, a važnu ulogu kod ublažavanja simptoma PMS-a i regulacije ciklusa ima i ulje noćurka.
Ako se ne liječi uzrok izostanka menstruacije i ako menstruacija izostane veći vremenski period, točnije godinama, a ne radi se o menopauzi, može doći do neplodnosti, ali i hiperplazije endometrije (nepravilan rast maternične sluznice) koja se može razviti u karcinom endometrije.
Zaključak
Dakle, oligomenoreja je stanje neredovitog menstrualnog ciklusa koji mogu uzrokovati razna stanja i problemi. Menstruacija najčešće izostaje 35 dana i više, a ako se ne liječi, ova pojava može biti opasna i izazvati komplikacije i neplodnost. Važno je otići na pregled kod ginekologa koji će predložiti dodatne pretrage kako bi se otkrio uzrok oligomenoreje i potom liječio.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!