Opekline od sunca: Uzrok, simptomi i kada se morate obratiti doktoru?

Zdravlje 22. ruj 202114:40 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Opekline od sunca koje nastaju zbog prekomjernog izlaganja mogu ukazati na oštećenje kože, a nerijetka su pojava kod mnogih osoba.

Mnoge osobe žele postići tamniju put preko ljeta, no obično zanemaruju opasnosti koje mogu dobiti sunčanjem.

Premda sunce može imati i dobrobiti na našu kožu, opekline od sunca su jedan od prvih znakova da je došlo do oštećenja. Ta oštećenja nastaju zbog djelovanja opasnih UV zraka, a mogu uzrokovati nastanak raka kože.

Zašto su opekline od sunca opasne?

Opekline od sunca mogu oštetiti kožu na više načina. Osim uobičajene pojave crvenila i ljuštenja kože, koje nam se često ne čini kao opasna stvar, dugotrajne posljedice opeklina od sunca mogu biti pogubne.

Do opeklina od sunca dolazi zbog djelovanja štetnih UV zraka koje mogu probijati prvi sloj kože, epidermis te utjecati na dermis u kojem se nalaze krvne žile i živci. Opekline od sunca uzrokuje djelovanje UV radijacije na kožu i borbe tijela da to djelovanje smanji. Osobe s većom razinom melanina koje su obično tamnije puti rjeđe dožive opekline od sunca, no to ne znači da se njihova koža nije oštetila.

Posljedice opeklina od sunca

Najčešće osobe svjetlije puti budu te koje brzo dobiju opekline od sunca, a razlog za to je stanično oštećenje gornje dijela kože te manja količina melanina koja bi je zaštitila.

Opekline mogu biti slabije ili snažnije uz dodatne teške simptome. Jedan od najčešćih simptoma je guljenje kože koje ukazuje da je došlo do oštećenja te da se organizam rješava odumrlih stanica koje je sunce uništilo.

Ovo su još neke posljedice do kojih mogu dovesti opekline od sunca:

– otekline kože, rane na koži
– povišena tjelesna temperatura i toplina kože
– osjećaj slabosti tijela
– osjećaj žmaraca, zimica
– mučnina, vrtoglavica, glavobolja
– opća slabost
– svrbež kože i bol na dodir
– razvijanje alergije na sunce i kožnih infekcija
– kronične promjene na koži
– rak kože

Opekline na koži se mogu pojaviti odmah nakon izlaganja suncu ili tek nakon nekoliko sati pa ih možemo primijetiti tek nakon što se maknemo sa sunca. One mogu biti intenzivne ili slabije, a mogu se pojaviti na svim dijelovima kože, a češće će biti na tanjim dijelovima kože. Opekline obično prolaze same od sebe uz dodatno hidriranje kože, no postoje i situacije kada je nužno obratiti se liječniku.

Opasne opekline od sunca koje zahtijevaju liječničku intervenciju su pojava rana i žuljeva na većem području kože ili na licu, rukama ili genitalijama, otekline na većim područjima kože, pojava znakova infekcija poput boli i otvorenih rana. Pomoć kod oteklina od sunca potrebno je zatražiti ako se same od sebe ne povuku u nekoliko dana te ako se pojavljuju jaka vrtoglavica, slabost ili jaka dehidracija.

Kako liječiti opekline nakon sunčanja?

S obzirom na to da su rizici koje uzrokuju opekline od sunca veći ako se opekline ponavljaju, posebice kod osoba svjetlije puti. Istraživanja pokazuju da UV zrake koje često dolaze u dodir s kožom mogu uzrokovati izmjenu gena za suzbijanje tumora i time daju ozlijeđenim stanicama manje šanse za oporavak prije nego se pretvore u rak kože. Ne smije se niti zaboraviti činjenica da doživljavanje samo jedne opekline od sunca za duplo povećava šanse za razvoj melanoma.

No, kada se one već dogode, potrebno ih je liječiti i to čim prije. Ovo su neki od načina kako se mogu liječiti opekline od sunca:

– brzo reagirajte kako biste ohladili kožu, ali nemojte to činiti previše naglo – kožu hladite vodom, i odmah se maknite sa sunca i po mogućnosti ga izbjegavajte dok god opekline na koži postoje
– dodatno navlažite kožu dok je još vlažna uz pomoć prirodnih losiona, aloe verom ili drugim proizvodima, no pazite da ne sadrže parfeme i druge štetne kemikalije
– u težim slučajevima koristite nesteroidne protuupalne lijekove uz savjet liječnika
– nemojte dehidrirati i pijte mnogo tekućine
– posjetite liječnika

Opekline od sunca se mogu spriječiti uz par jednostavnih koraka – izbjegavanje sunca u periodu od 10 do 16 sati, korištenjem kreme za sunčanje, uzimanjem pauze od sunčanja, nošenjem pokrivala za glavu i tijelo te sunčanih naočala.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!