Nova studija pokazuje kako postoji povezanost između razvoja dugog covida i mentalnih bolesti. Naime, stres, depresija i anksioznost povećavaju rizik od razvoja dugotrajnih simptoma covida.
Osobe koje su prijavili neki od ovih problema prije nego što su se zarazili koronavirusom imali su 32 do 46 posto veći rizik od razvoja dugog covida nego osobe koje nisu imali te probleme, pokazaju rezultati novog američkog istraživanja, piše Health.com.
Prema rezultatima, mentalne bolesti mogu utjecati na fizičke simptome covida. No, istraživači napominju da postcovid stanja nisu psihomatska.
U svojim rezultatima istaknuli su nekoliko stvari.
Među ispitanicima koji su razvili post covid sindrom, više od 40 posto nije imalo nikakvih tegoba na početku. Simptomi postcovida razlikuju se od simptoma mentalnih bolesti. Iako se umor može pojaviti s depresijom, problemi s mirisom i okusom, kratkoća daha i poteškoće s disanjem te kašalj nisu uobičajeni simptomi mentalne bolesti.
Istraživači ističu da su prethodna istraživanja pokazala da su stanja mentalnog zdravlja povezana s duljim trajanjem akutnih infekcija dišnog sustava, poput gripe ili prehlade.
Također postoje dokazi koji, kako navode, pokazuju da neki ljudi s problemima mentalnog zdravlja ponekad razviju autoantitijela koja su također povezana s povećanim rizikom od dugotrajnog covida. No, potrebno je, kažu, više istraživanja o tome kako psihološki stres povećava rizik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!