Ovu hranu ne smiju jesti žene starije od 50 godina

Zdravlje 08. lis 202413:56 0 komentara
pomfrit, kečap, krumpirići
Pexels

Prehrana koja je "bogata" masnoćama, posebno zasićenim i transmasnoćama, može dovesti do debljanja, inzulinske rezistencije i povišene razine šećera u krvi, a sve to povećava rizik od dijabetesa tipa 2.

Prema She Finds, osobe starije od 50 godina, osobito žene, trebale bi smanjiti unos hrane bogate masnoćom kako bi smanjile rizik od dijabetesa.

Stručnjaci su izdvojili nekoliko vrsta hrane koje bi trebalo izbjegavati.

Crveno meso

Crveno meso sadrži visoke razine zasićenih masnoća koje doprinose upalama i otpornosti na inzulin. Poznato je da su upala i inzulinska rezistencija dva ključna čimbenika u razvoju dijabetesa tipa 2.

Pomfrit

Prženi krumpirići svoju hrskavu površinu i meku unutrašnjost dobivaju prženjem u uljima bogatim zasićenim masnoćama i transmasnoćama. Redovita konzumacija hrane pržene u tim uljima može povećati razinu kolesterola i izazvati upalu.

Kokosovo ulje

Iako se kokosovo ulje među potrošačima smatra zdravim, važno je biti svjestan njegovog visokog udjela zasićenih masti. Koristi se u kuhanju i pečenju, a visoke razine zasićenih masnoća mogu povećati kolesterol i izazvati inzulinsku rezistenciju.

Dijetetičarka Veronika Rose objašnjava: “Kokosovo ulje sadrži oko 90% zasićenih masti, čak više od margarina. Ova vrsta masti podiže razinu LDL (lošeg) kolesterola, što povećava rizik od srčanih bolesti i inzulinske rezistencije. Kod žena starijih od 50 godina, koje već imaju povećani rizik od dijabetesa tipa 2, prekomjerni unos zasićenih masnoća može dodatno smanjiti osjetljivost na inzulin i uzrokovati skokove šećera u krvi.”

Sladoled

Mnogima je sladoled omiljena poslastica, ali ako se konzumira u velikim količinama, može povećati rizik od dijabetesa tipa 2 zbog visokog udjela šećera.

“Iako popularan, sladoled ima visok udio zasićenih masnoća i dodanih šećera, što može dovesti do brzog debljanja i povećanja razine šećera u krvi. Umjesto toga, odaberite opcije s manje masnoće poput smrznutog jogurta”, objašnjava nutricionistica Joanna Angmen.

Punomasni mliječni proizvodi

Punomasni mliječni proizvodi, poput punomasnog mlijeka, sira i maslaca, sadrže zasićene masti koje mogu povisiti razinu LDL kolesterola.

Lahey objašnjava: “Stvarno loše vrste masti, poput zasićene masti, nalaze se u proizvodima poput punomasnog mlijeka, sira i maslaca. Te masti povećavaju razinu LDL kolesterola, uzrokuju upalu i smanjuju osjetljivost na inzulin, što povećava rizik od dijabetesa.”

Prerađeno meso

Kao posljednju namirnicu stručnjaci izdvajaju mesne prerađevine. Prerađene vrste mesa, poput slanine i kobasica, bogate su masnoćama i sadrže brojne štetne sastojke poput konzervansa i aditiva, piše zadovoljna.rs.

“Kobasice, slanina ili šunka sadrže zasićene masti, a većina prerađevina sadrži konzervanse. “Oni ne samo da oštećuju toleranciju na glukozu nego i pojačavaju upalu, što dodatno povećava rizik od bolesti”, zaključuje Lahey.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!