Proširene i paučinaste vene više se pojavljuju prilikom toplijeg vremena, baš onda kada bi bilo idealno pokazati noge u kratkim suknjama i hlačama. Pojavljuju se kod oba spola, nešto češće kod žena i uglavnom nakon 30. godine života.
Paučinaste vene su oštećene male krvne žile na površini kože koje su proširene, a karakteriziraju ih plave, crvenkaste ili ljubičaste crte na nogama. Izgled paučinastih vena uspoređuje se s paukovom mrežom.
Paučinaste vene slične su proširenima, ali su u usporedbi manje, ne mogu se napipati i ne stvaraju jednake probleme ni rizik za zdravlje. One se mogu povrijediti i krvariti jer se nalaze na površinskom dijelu kože i nisu previše zaštićene.
Bez obzira na to, onima koji ih imaju stvaraju estetske probleme jer su dosta vidljive na nogama te u manje čestim slučajevima izazivaju bol i neugodu.
Ovo su neki simptomi paučinastih vena koji se mogu pojaviti:
- bol s i bez dodira
- svrbež
- krvarenje
- oticanje nogu
- osjećaj težine u nogama
Uzrok paučinastih vena
Proširene vene koje se pojavljuju na nogama mogu nastati kada zalisci više ne rade dovoljno dobro. Njihova je uloga spuštanje krvi nazad u noge zbog sile teže, a kada ne funkcioniraju dobro, omogućavaju nakupljanje krvi i širenje po venama koje malo po malo slabe. Slabljenje vena uzrokuje njihovo pucanje što rezultira vidljivim paučinastim venama ispod površine kože.
Na pojačano pojavljivanje vidljivih paučinastih vena utječe sunce i pojačani pritisak. Osim toga, određena ponašanja i navike također mogu utjecati na pojavu paučinastih vena kod osoba. Ovo su neka od njih:
- genetika – kod više od 90% osoba koje imaju paučinaste vene imaju ih i roditelji, također se češće pojavljuju kod žena nego muškaraca
- trudnoća – paučinaste vene u trudnoći se pojavljuju zbog pojačane cirkulacije koja kola tijelom te zbog pritiska fetusa na vene nogu, a nakon trudnoće mogu nestati
- prekomjerna težina – kod osoba s povećanom tjelesnom masom su češća pojava zbog većeg pritiska mase na noge i vene
- dugotrajno sjedenje ili stajanje – vene u nogama moraju mnogo intenzivnije obavljati svoj posao pumpanja krvi prema srcu ako je osoba više sati u jednom položaju
- ozljede vena ili stvaranje ugrušaka
- intenzivni pritisak – osim na nogama, mogu se pojaviti paučinaste vene na licu, a uzrokovati ih može intenzivni pritisak poput povraćanja, kihanja, pa čak i poroda
- hormonalne promjene – kod nekih žena je moguće pojavljivanje paučinastih vena uslijed korištenja hormonalne kontracepcije ili kod ulaska u menopauzu. Razlog za to je pojačano lučenje estrogena koji može oslabiti venske zaliske
- oštećenja od sunca – UV zračenje koje oštećuje kožu može uzrokovati oštećenje vena, posebice na području lica
Liječenje paučinastih vena
Kod proširenih vena je liječenje nužno zbog mogućih zdravstvenih komplikacija, dok se na liječenje paučinastih vena uglavnom radi zbog estetskih razloga. Liječenje je moguće, ali veliku pomoć čini i prevencija. U nastavku donosimo neke načine kako liječiti i prevenirati nastanak paučinastih vena.
1. Kompresijske čarape
Posebno dizajnirane kompresijske čarape pomažu stavljati pritisak na vene u donjem dijelu nogu. Tako se potiče cirkulacija i prevenira nastanak novih paučinastih vena. Također mogu pomoći kod oticanja nogu te smanjuju mogućnost nastanka ugrušaka u nogama. Postoje kompresijske čarape i kompresijske najlonke, a kupiti se mogu u ljekarnama i specijaliziranim trgovinama.
2. Skleroterapija ili sklerozacija kapilara
Skleroterapija je metoda uklanjanja kapilara na nogama na način da se ubrizgavanjem kemijske supstance ona zatvara i s vremenom razgrađuje iz organizma. Ovo je bezbolan i jednostavan postupak. Nakon skleroterapije potrebno je nositi kompresijske čarape, a oporavak je uglavnom prilično brz, oko šest tjedana.
3. Terapija laserom
Za paučinaste vene manje od tri milimetra, a koje se nalaze blizu površine kože, može se koristiti laserski tretman kojim se vene zatvaraju i suše. Ovaj tretman omogućuje kraći oporavak.
4. Operativni zahvat
Premda se operativni zahvat uglavnom odabire kao rješenje za veće proširene vene, ovime se mogu rješavati i paučinaste vene, iako je to rijetkost.
Prevencija je ključ
Da biste prevenirali nastanak paučinastih vena, ne bi bilo loše usvojiti ove navike:
- dnevno hodajte barem pola sata, tjedno oko 2,5 sati
- pijte mnogo tekućine kroz dan bez obzira na svu tekućinu koju unosite kroz prehranu
- vježbajte i barem dva puta tjedno prakticirajte neku vrstu kardio vježbi
- u prehrani smanjite zasićene masnoće i loše masti
- koristite kremu za sunčanje i kad nije ljeto
- nosite kompresijske čarape i izbjegavajte nošenje uske odjeće
- izbjegavajte vruće kupke i saune
- smanjite unos alkohola
Eto, ne kaže se bezveze – bolje spriječiti nego liječiti. Usvojite ove navike.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!