Na tjemenu se, baš kao i na ostalim dijelovima tijela, skupljaju mrtve stanice kože, sebum i nečistoće koje začepljuju pore, a zbog toga kosa pojačano otpada, masti se i nije dovoljno sjajna. Srećom, postoji rješenje.
Cijelo naše tijelo konstantno proizvodi nove stanice, a stare odbacuje, kako unutra, tako i izvana. Koža je naš najveći organ pa je zbog toga pojačano izložena vanjskim utjecajima. Zimi se nerijetko ljušti, dehidrirana je i suha pa joj na sve načine moramo pomoći vratiti vlagu i čistoću. No, ovdje ne govorimo samo o licu, rukama, nogama, već i o području na koje često zaboravljamo – tjemenu.
Koža na tjemenu također može biti u lošem stanju, posebice ako redovito koristite agresivne šampone i proizvode za stiliziranje koji se jednim ili dva pranja ne mogu u potpunosti skinuti s vlasišta, već se tamo talože i začepljuju pore.
Kako se koristi piling za tjeme?
Zbog toga kosa više nije čista kao prije, pojačano se masti, gubi sjaj, lakoću i podatnost, no te probleme možemo vrlo učinkovito i brzo riješiti – pilingom za tjeme. Piling se koristi za uklanjanje mrtvih stanica kože, čime je oslobađamo nečistoća i ostataka proizvoda te joj dajemo da ponovno diše.
Pilinzi poboljšavaju cirkulaciju, zbog čega mogu pomoći kod vlasišta koje je opterećeno peruti i viškom sebuma. Preporučuje se koristiti jednom do dva puta tjedno, ovisno o tome koliko često perete kosu, ali ne više od toga jer može isušiti vlasište.
Obično se koristi nakon pranja šamponom – umasirajte ga u vlasište nježnim, kružnim pokretima i masirajte glavu oko minutu, dvije. Kosu potom dobro isperite, a potom po želji možete nanijeti balzam na vrhove.
Kada ne koristiti piling za tjeme?
Ako imate seboreju, dermatitis, vrlo osjetljivo vlasište, otvorene rane na tjemenu ili uši u kosi, piling preskočite jer biste mogli napraviti još više štete. Radije riješite ove probleme pa onda koristite piling.
Kako napraviti piling za tjeme kod kuće?
Iako postoji hrpa kupovnih pilinga, kako za tjeme, tako i za lice i tijelo, možete ga napraviti kod kuće i to od samo nekoliko sastojka koje možda već imate. Kupovni pilinzi za tjeme obično su mehanički – sadrže sitne čestice koje uklanjaju nečistoće, ali mogu sadržavati i kiseline koje vrše piling u nešto dubljim slojevima kože.
Piling za temeljito čišćenje tjemena
Ovaj piling je vrlo jednostavan, učinkovit, a treba vam samo jedan sastojak – soda bikarbona. Dodavanje malo sode bikarbone u vaše šampone s vremena na vrijeme može ukloniti nakupine proizvoda i ulja s vašeg vlasišta. Istinite malo šampona u dlan, dodajte žlicu sode bikarbone, sve promiješajte prstom i umasirajte u vlasište, baš kao da perete kosu.
Masirajte minutu dvije, dobro isperite i to je to!
Piling sa zobenim pahuljicama
Sastojci:
– 2 žlice smeđeg šećera
– 2 žlice usitnjenih zobenih pahuljica
– 2 žlice balzama za kosu
Pomiješajte sve sastojke dok ne dobijete pastu, umasirajte je u vlasište te potom isperite mlakom vodom.
Piling s himalajskom solju
Sastojci:
– žlica himalajske soli (usitnjena)
– 1 žlica jabučnog octa
– 1 žlica meda
Sastojke pomiješajte, umasirajte u vlasište te dobro isperite. Ako vam je kosa zbog meda ljepljiva na dodir, ponovno je operite šamponom i isperite.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!