Poljska preslica: Čaj, tinktura i tonik olakšat će tegobe na prirodan način

Zdravlje 22. sij 202111:11 0 komentara
Pixabay.com

Poljska preslica je stara zeljasta biljka koju u proljeće možemo vidjeti kako niče na poljima te uz puteve i nasipe.

Radi se o biljci iz porodice preslica (Equisetaceae) koja ima dubok korijen do oko tri metra, a raste u visinu oko 20 centimetara. Stabljike poljske preslice su plodne te na vršcima nose sporangije iz kojih rastu sterilne stabljike visine do 50 centimetara. Prepoznatljive su zelene boje, čvrste i žilave.

Raste na pjeskovitim i relativno suhim mjestima pa se tako poljska preslica može pronaći na putovima, nasipima i poljima u nizinskom pojasu. Osim u Europi može je se pronaći u Aziji i Sjevernoj Americi.

Ljekovitost poljske preslice

Poljska preslica je jestiva biljka koja se sakuplja početkom proljeća, a od nje se mogu raditi tinktura, vodeni pripravci, suhi ekstrakt, čaj od poljske preslice te tonik za kožu. Priprema poljske preslice može biti kuhanjem, prženjem ili konzerviranjem. Osim što se koristi kao prirodni lijek, može se iskoristiti za pranje posuđa, poliranje, pa čak i čišćenje arheoloških izložaka.

Poljska preslica inače sadrži brojne ljekovite spojeve među kojima su najvrjedniji sicilijski spojevi, flavonoidi i minerali. Ovo je sastav poljske preslice:

  • 10% sicilija
  • Sicilijeva kiselina
  • Flavonoidi
  • Kvercetin
  • Nikotin (u vrlo malim količinama)
  • Aluminijev i kalijev klorit
  • Mangan
  • Jabučna, akonitna i oksalna kiselina
  • Gorke tvari
  • Vitamin C

Što liječi poljska preslica?

Zbog ovog sastava poljska preslica je biljka koja se koristi za liječenje skoro svih bolesti. U službenoj se kliničkoj fitoterapiji koristi za mokraćne tegobe te kod svih problema s mokraćnim putevima poput upale mokraćnog mjehura, manjih kamenaca bubrega i mokraćnog mjehura. Uz uvin čaj se tako može raditi i čaj od preslice.

Poljska preslica može pomoći smanjiti upale tkiva poput edema nogu, a za to su zaslužni flavonoidi i ljekovite kiseline. Inače se smatra da je poljska preslica jedan od najjačih biljnih diuretika što znači da može pomoći u mršavljenju, ali i poboljšava zdravlje urinarnog trakta.

Što se tiče bolova u nogama, preslica pomaže kod osteoporoze zbog sicilija. Preslica može pomoći u ojačavanju suhe i lomljive kose te lomljivih i tankih noktiju. Iako to nije klinički dokazano, smatra se da preslica može ojačati korijen kose, pomoći kod alopecije te uklanjati perut.

Preslica kod žena pomaže i u smanjivanju bolova koje uzrokuju menstrualni grčevi. Može pomoći i u bržem zarastanju rana. Jedan od načina korištenja je i za poboljšavanje hidratacije lica i rješavanje bora.

Kako koristiti poljsku preslicu?

Poljska preslica može koristiti za izradu raznih pripravaka koji će pomoći rješavati zdravstvene tegobe ili kao prirodni lijek za pomlađivanje. Od poljske preslice mogu se raditi čaj, tinktura i tonik.

Čaj od poljske preslice

Ako želite napraviti čaj od poljske preslice, priprema se malo drugačije od ostalih čajeva. Dok se čaj od koprive, trpuca ili pelina priprema tako da se sušeni listovi preliju kipućom vodom, sušenu poljsku preslicu treba kuhati u vodi oko pet minuta, a onda još ostaviti da odstoji 15-ak minuta. Čaj od poljske preslice pije se topao i između obroka. Ovakav čaj se smije koristiti tri puta dnevno, a uključuje oko 10 grama biljke na dan.

Tinktura od preslice

Tinktura od poljske preslice može se koristiti za liječenje suhe kože, vlasišta i noktiju. Vjeruje se kako u kombinaciji s drugim baznim uljem, poput maslinovog, može pomoći u bržem rješavanju ožiljaka na koži.

Tinktura od preslice se radi tako da se oko 10 grama svježe preslice umače u rakiju ili etilni alkohol. Ta smjesa se tako treba ostaviti dva tjedna na toplom mjestu, a idealno na suncu. Staklenka u kojoj držite tinkturu bi se treba svaki dan protresti. Nakon dva tjedna je procijedite kroz gazu u drugu posudu koju možete čvrsto zatvoriti. Tinkturu od preslice možete uzimati u malim količinama i obavezno je razrijediti u vodi ili uz bazno ulje.

Tonik od poljske preslice

Za izradu tonika od preslice trebat će vam jedna šaka sušene preslice. Prokuhajte preslicu u 2 dcl vode na 10 minuta. Ostavite da malo odstoji i onda procijedite. Tonik od preslice možete koristiti za osvježavanje lica, a idealan je nakon odstranjivanja šminke i prije stavljanja noćne kreme.

Tonik od preslice možete dodati i u kupku uz eterična ulja ili morsku sol.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!