Prestali ste pušiti i prešli na e-cigarete? Evo kojem riziku bi mogli biti izloženi

Zdravlje 22. svi 202411:01 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

U jednoj dugoročnoj studiji otkriveno je da su bivši pušači koji su prešli na e-cigarete izloženi većem riziku od obolijevanja od raka pluća. Manji rizik je uočen kod onih koji su pušili samo e-cigarete.

Kod onih koji su prestali pušiti, a zatim počeli konzumirati tzv. elektroničke cigarete ili e-cigarete (vaping), postoji veća vjerojatnost da će oboljeti od raka pluća nego kod onih koji nisu pušili, pokazala je studija provedena u Južnoj Koreji.

“Ovo je prva velika populacijska studija koja pokazuje povećan rizik od raka pluća kod korisnika e-cigareta nakon prestanka pušenja”, kaže Yeon Wook Kim, voditelj studije u klinici Bundang Nacionalnog sveučilišta u Seulu.

Bivši pušači su izloženi većem riziku od raka pluća

Znanstvenici su proveli ispitivanja na 4.329.288 osoba u Južnoj Koreji i to u razdoblju od 2012. do 2014., 2018. te potom i u prosincu 2021. godine.

Kod zadnjeg analiziranja rezultata utvrđeno je da su 53.354 osobe oboljele od raka pluća, dok ih je 6.351 u međuvremenu umrlo od posljedica tog oboljenja.

Kod bivših pušača klasičnih cigareta koji su prešli na e-cigarete postojao je veći rizik za dobivanje raka pluća i smrti od te bolesti nego kod bivših pušača koji su prestali konzumirati i duhan i e-cigarete.

“Naši rezultati pokazuju da u obzir mora biti uzeta potencijalna šteta korištenja e-cigareta kao alternative pušenju klasičnih cigareta”, ističe Kim.

E-cigarete manje štetne od konvencionalnih?

E-cigarete zagrijavaju tekućinu koja postaje para koja se udiše. One ponekad sadrže duhan, koji je glavni štetni dio cigareta i koji uzrokuje rak. Međutim, e-cigarete sadrže i druge potencijalno štetne kemikalije, iako u manjim količinama od duhanskih cigareta, piše DW.

“Opasne kemikalije koje se nalaze u takozvanim vaping-proizvodima koji mogu oštetiti pluća uključuju akrolein, formaldehid, diacetil i ultrasitne čestice koje se mogu duboko udahnuti. Proizvodi za vaping mogu uključivati i teške metale kao što je olovo”, ističe Ashley Merianos, izvanredna profesorica na Sveučilištu Cincinnati u SAD-u.

Mnogi zdravstveni radnici i organizacije vjeruju da su e-cigarete znatno manje štetne od pušenja duhana. Vaping se također preporučuje kao pomoć u odvikavanju od pušenja konvencionalnih cigareta.

Stručnjaci kažu da su e-cigarete sigurne u kratkom i srednjem vremenskom razdoblju, ali je malo vjerojatno da su bez rizika na duže vrijeme. Merianos kaže da kod vapinga još uvijek postoje mnoge nepoznanice, posebno one koje se tiču dugoročnih učinaka za ljudsko zdravlje.

“Aktualni rezultati sugeriraju da vaping može biti povezan s uzrokovanjem problema funkcioniranja pluća, uključujući i astmu. Pored toga, ograničene studije koje imamo pokazuju da je izlaganje aerosolu iz druge ruke povezano s respiratornim simptomima i bolestima”, rekla je Merianos za DW, dodajući da izlaganje aerosolima iz druge ruke putem vaping-proizvoda također može biti štetno.

Uzrokuju li e-cigarete rak?

Tekućine za e-cigarete mogu sadržavati vrlo niske koncentracije brojnih kemikalija za koje se zna da uzrokuju rak. Oni koji intenzivno koriste takve proizvode udišu ove kemikalije svakodnevno i tijekom dugog niza godina.

No, postoje li dokazi da vaping direktno uzrokuje rak? Ne, ne baš – trenutno je nepoznato kolika je izloženost sastojcima u tim proizvodima dovoljna da izazove rak.

S jedne strane, studije pokazuju da kratkotrajno konzumiranje, manje od dvije godine, nije povezano s porastom broja dijagnoza raka.

Ali ova najnovija studija iz Južne Koreje jedna je od nekoliko aktualnih studija koje pokazuju da e-cigarete mogu povećati rizik od razvoja raka kasnije u životu, barem za ljude koji su pušili konvencionalne cigarete.

Studija objavljena u ožujku 2024. pokazala je da korisnici vaping-proizvoda i pušači klasičnih cigareta imaju slične promjene u DNK stanicama u ustima.

Takve promjene su na drugim mjestima povezane s budućim razvojem karcinoma pluća kod pušača, ali ne dokazuju da će se kod konzumenata e-cigareta nužno razviti rak.

Merianos kaže da znanstvenicima nedostaje definitivni skup dokaza za donošenje zaključaka o dugoročnim zdravstvenim učincima vapinga. Oni također nemaju konkretne dokaze o tome je li i koliko vaping štetniji za neke grupe ljudi od drugih, na primjer za trudnice ili djecu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!