Rak gušterače: Uzrok, simptomi i kako se liječi ova rijetka, ali teška bolest?

Zdravlje 24. stu 202115:20
Pixabay/Ilustracija

Rak gušterače javlja se u tkivima gušterače, važnog endokrinog organa smještenog iza želuca. Gušterača je važna za probavu jer pomaže u probavljanju hrane, a također proizvodi hormone među kojima i inzulin. Rak gušterače je nekada teško prepoznati jer se simptomi pojavljuju tek kasnije, kada se rak proširio i na druge organe.

U Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 600 slučajeva raka gušterače.

Što uzrokuje rak gušterače?

Gušterača je dugačka između 15 i 25 centimetara i pomaže u probavljanju hrane, kao i što luči inzulin u krv. Nalazi se u gornjem dijelu trbuha, iza abdomena. Nije poznat točan razlog raka gušterače, a događa se kada unutar gušterače počnu rasti abnormalne stanice, odnosno kada normalne stanice u gušterači promijene svoj DNA i potom stvaraju tumore diljem gušterače. Ove abnormalne stanice ubijaju zdrave stanice i tako nastaje rak.

Najvjerojatnije do raka gušterače dolazi zbog nasljednih genskih mutacija i stečenih genskih mutacija jer geni su zaslužni za način na koji stanice djeluju, a promjene u genima postepeno dovode do raka.

Koji su rizici za razvoj raka gušterače?

Prije svega, osobe koje puše imaju veću šansu dobiti rak gušterače. Također, češće se javlja kod muškaraca starijih od sedamdeset godina, a na pojavu ovog raka može utjecati i pretilost, dijabetes, pretjerana konzumacija alkohola, masna hrana, oštećenje jetre, kao i ako netko u obitelji ima ili je imao rak gušterače. Još jedan vanjski čimbenik koji može utjecati na pojavu ovog raka je izlaganje određenim kemikalijama kao što su pesticidi ili boje.

Kako prepoznati rak gušterače?

Simptomi se pojavljuju tek u napredovaloj fazi bolesti i upravo zato ih je važno prepoznati i reagirati što prije. Čak i u tim slučajevima će simptomi biti blagi, a uključivat će:

  • gubitak apetita
  • iznenadan gubitak kilograma
  • bol u trbuhu ili u donjem dijelu leđa
  • ugrušci
  • slabost
  • žuta koža i oči
  • depresija
  • tamna boja urina

Kada se rak proširi i na druge organe simptomi će postati intenzivniji. Simptomi se mogu pogoršati za vrijeme konzumacije hrane ili za vrijeme ležanja.

Kako se otkriva rak gušterače?

Najtočnija metoda otkrivanja ove vrste raka je CT na kojem će se vidjeti abnormalnosti. Druga vrsta pregleda koja može otkriti točno mjesto na kojem se nalaze tumori je endoskopski ultrazvuk, odnosno tanka, fleksibilna cijev s kamerom na vrhu koja se provodi do trbuha i snima gušteraču, a ovime se otkriva i stupanj proširenosti raka.

Također, da je došlo do određenih promjena, može se vidjeti i iz krvnih pretraga, uzorka stolice ili urina, a nekada će biti potrebno napraviti i biopsiju.

Kako se tretira rak gušterače?

Samo liječenje ovisi o veličini i lokaciji raka, kao i o tome je li se proširio i na druge organe. Jedna opcija je djelomično odstranjivanje gušterače, dok do potpunog izlječenja može dovesti potpuno odstranjivanje gušterače i dvanaesnika. Kemoterapija i radioterapija mogu pomoći u preživljavanju.

S obzirom na to da se ova vrsta raka otkriva tek kasnije, kada je rak već metastazirao i proširio se, liječenje je nešto teže. Također, ova vrsta raka je upravo zbog toga i najsmrtonosnija. Čak više od 95 posto pacijenata umire u roku od dvije godine nakon što su dobili dijagnozu.

Dakle, rak gušterače je rijetka vrsta raka, ali jednako tako i najsmrtonosnija. Teško ga je otkriti jer se simptomi pojavljuju tek u naprednoj fazi bolesti, a uključuju gubitak apetita, slabost, žuticu i bol u trbuhu. Rak gušterače se tretira kemoterapijom, radioterapijom, a najdjelotvornije je potpuno uklanjanje gušterače.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.