Rani simptomi raka dojke koje nikako ne smijete zanemariti

Zdravlje 10. lis 202210:38 0 komentara
Pexels / Photo by Pixabay

Neke stanice tkiva dojke mogu proći kroz genetske promjene i nekontrolirano rasti, što dovodi do raka dojke. Postoje mnoge vrste raka dojke i oni imaju jedinstvene simptome. Neki ljudi, međutim, uopće nemaju rane simptome, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

U SAD-u, 12,9% cisrodnih žena može tijekom života dobiti dijagnozu raka dojke, prema podacima Nacionalnog instituta za rak (NCI) za 2017.–2019. Ne postoji siguran način za prevenciju bolesti, ali lakše ju je liječiti ako se rano dijagnosticira, prema Američkom društvu za rak (ACS). To znači da je ključno obratiti pozornost na svoje grudi i prepoznati simptome na vrijeme, piše Health.

Promjene na grudima možete otkriti dok obavljate svakodnevne aktivnosti kao što je tuširanje. ACS preporučuje ako imate prosječan rizik od raka dojke da započnete s redovitim mamografskim pregledom između 45. i 54. godine (ali možete započeti već u 40. godini).

Ako imate veći rizik od raka dojke, ACS preporučuje započinjanje godišnjih pregleda u 30. godini. Visok rizik znači da imate:

– obiteljska povijest raka dojke

– specifične genetske mutacije

– prethodna terapija zračenjem prsnog koša

– određena zdravstvena stanja

Evo nekih uobičajenih ranih znakova raka dojke. Vjerujte svom osjećaju i nikada ne oklijevajte razgovarati s liječnikom.

Nova kvržica na dojci

Kvržica u dojci, ponekad mala poput zrna graška, najčešći je rani znak raka dojke, prema ACS-u. Ipak, prema CDC-u, većina kvržica na dojci nije rak. Ako ga pronađete:

Možda imate nekanceroznu cistu dojke – kvržicu ispunjenu tekućinom – ili fibrocistično stanje, prema CDC-u.

VEZANA VIJEST

Vjerojatnije je da će kancerozne kvržice biti bezbolne i s nepravilnim rubovima, prema ACS-u. Kancerogene kvržice ponekad mogu biti “meke, okrugle, osjetljive ili čak bolne”, prema ACS-u.

Kvržica u pazuhu također može biti znak za zabrinutost.

Promjene izgleda grudi

Neke promjene na dojkama su prirodne i mogu se pojaviti zbog promjena težine, starenja, oko menstruacije, menopauze ili tijekom trudnoće. Hormonalni lijekovi poput kontracepcijskih pilula ili hormonske terapije u menopauzi mogu učiniti grudi gušćima, prema NCI-ju.

Ponekad, ako imate rak dojke, možete primijetiti druge promjene prije nego što osjetite kvržicu. Oblici raka dojke, kao što je agresivni upalni rak dojke, mogu se pojaviti bez kvržica. Rane promjene izgleda dojke koje bi mogle signalizirati rak dojke uključuju, prema ACS i CDC:

Otok cijele ili dijela dojke

– rupice (koža koja izgleda kao narančina kora) — obično simptom upalnog raka dojke

– promjene na koži kao što su suhoća, debljina ili ljuštenje

– udubina koja ne nestaje kada skinete grudnjak

– nagle promjene boje

– druge promjene oblika i veličine neobjašnjive prirodnim uzrocima ili uzrocima povezanim s lijekovima

Promjena bradavica

Također može biti zahvaćena bradavica ili područje bradavice. Promjene na bradavicama koje mogu biti simptom raka dojke uključuju:

1. Uvrnuta bradavica ili bradavica koja se okreće prema unutra: ovo ipak može biti prirodna promjena.

2. Promjene na koži u području bradavica: uključuju crvenilo, suhoću, stvaranje krasta ili ljuštenje.

3. Iscjedak koji nije majčino mlijeko, poput krvi: to također mogu uzrokovati kontracepcijske pilule, lijekovi i infekcije.

4. Bol

Zadebljanje dojki ili bol

Prema CDC-u, vaše dojke mogu biti deblje ili možete osjećati bol djelomično ili u cijelosti. Oba simptoma često su znakovi manje ozbiljnog stanja – kontracepcijske pilule mogu učiniti grudi gušćima, a fibroza (uobičajeno stanje koje uzrokuje kvržice u dojkama) može uzrokovati bol, osobito oko menstruacije, prema NCI-ju. No, razgovarajte sa svojim liječnikom kako biste isključili rak.

Doživjeti bilo koju od ovih promjena može biti zastrašujuće, ali važno je zapamtiti da većina njih nije posljedica raka dojke, a ako dobijete dijagnozu, znajte da su već dostupne mnoge mogućnosti liječenja, a još ih se istražuje. Samo se pobrinite da što prije posjetite liječnika – rana dijagnoza i liječenje ključni su za bolji ishod.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram. 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!