Mjerenje disanja kroz nos ili rinomanometrija objektivno mjeri protok zraka kroz nos. S obzirom na to da otpor strujanju zraka u nosu može imati različite uzroke, rinomanometrija je jedan od načina provjere poteškoća s disanjem.
Uz kompjutoriziranu i akustičnu rinomanometriju se procjena otporu strujanju zraka kroz nos i začepljenosti nosa pregledava fizikalnim pregledom, snimanjem nosa (CT ili MSCT). Nosna šupljina se treba pregledati i fleksibilnim fiberendoskopom, instrumentom koji se unosi u nos pod različitim kutevima, a koji prikazuje anatomske strukture. Ovim pregledom se može dobiti slika fizioloških funkcija sinusa, nosnih opstrukcija i različitih tipova devijacija nosnog septuma.
Kako izgleda rinomanometrija?
Mjerenje disanja kroz nos ili rinomanometrija daje djelomično objektivne rezultate protoka zraka kroz nos. Rezultati se dobivaju u mililitrima zraka koji u sekundi struje kroz jednu, pa onda kroz drugu nosnicu. Ovaj postupak se u mjerenju ponavlja nekoliko puta pa se rezultati uspoređuju. Što je vrijednost manja, to je protok bolji. Smatra se da je ukupan otpor za obje nosnice manji od 0.19 Pa/cm3/s normalan, a sve više od toga je patološki.
Obično se mjerenje ponavlja prije i nakon kapanja kapi za nos, nakon i prije sezone alergije te prije i nakon operacije devijacije septuma ili operacije sinusa.
Rezultati rinomanometrije su djelomično objektivni jer postoji mnogo faktora koji mogu utjecati na disanje poput temperature ili vlažnosti zraka. Zbog toga se rinomanometrija provodi uz druge pretrage nosne šupljine.
Vrste rinomanometrije
Postoji nekoliko vrsti rinomanometrije – kompjuterizirana i akustična te prednja i stražnja. Kompjuterizirana rinomanometrija mjeri protok zraka i tlakova prilikom prolaska zračne struje kroz nosnu šupljinu. Ona pokazuje otpor strujanja zraka i najčešće se koristi. U ovom slučaju se instrument provodi kroz kroz nosnice i predstavlja mjerenje protoka kroz jednu stranu nosa. Stražnja kompjuterizirana rinometrija provodi se kroz sondu u usnoj šupljini te se ovime može mjeriti ukupni protok i otpor za obje nosne šupljine.
Akustična rinometrija je metoda koja koristi zvučne valove i tako bilježi geometriju nosnih šupljina. Njome se može prikazati koronarni presjek kroz nosne šupljine na način da se mjeri udaljenost nosnog septuma i stijenke nosa. Obično se koristi kao evaluacija prije kirurškog liječenja, a može se provoditi i kod pacijenata kod kojih je protok zraka kroz nos vrlo malen.
Što se može otkriti ovim pregledom?
Pregled nosne šupljine može otkriti razne probleme koji mogu uzrokovati poteškoće s disanjem. Najčešće su u pitanju alergijski rinitis, upala sinusa, polipi u sinusima te devijacija septuma. Oslabljeni protok zraka u nosu može uzrokovati i obična prehlada te ležeći položaj tijela.
Metode rinomanometrije su brze i bezbolne te predstavljaju tehnološki napredak. Koriste se često, rutinski za dijagnosticiranje te za procjenu uspješnosti liječenja bolesnika koji imaju probleme sa sinusima i začepljenjem nosa.
Cijena rinomanometrije
Ovaj pregled se obično obavlja u bolnicama na odjelima otorinolaringologije, no moguće ga je obaviti i u privatnoj poliklinici. Cijena rinomanometrije je od 200 do 400 kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!