Sedam znakova da ne unosite dovoljno željeza

Lifestyle 15. tra 202417:02 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Svjetska zdravstvena organizacija prepoznala je anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza (IDA) kao najčešći nutritivni nedostatak u svijetu. Čak 30 posto stanovništva je pogođeno ovim stanjem.

Osobe s nedostatkom željeza, ako se ne liječe, mogu doživjeti značajno kognitivno oštećenje i lošu kvalitetu života. Upravo zbog toga je održavanje željeza pod kontrolom nevjerojatno važno.

Najpouzdanija metoda za određivanje imate li manjak željeza je pretraga krvi, kao što je analiza serumskog feritina, koja mjeri količinu pohranjenog željeza u vašem tijelu, kao i kompletna krvna slika (KKS), koja može pokazuju imate li anemiju povezanu s niskom razinom željeza.

Ovo su uobičajeni znakovi koji vam mogu ukazati na nedostatak željeza.

1) Umor

Jedan od znakova nedostatka željeza je neobičan umor ili iscrpljenost. Ovaj simptom nastaje jer se vaše tijelo oslanja na željezo za stvaranje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim stanicama koji im omogućuje prijenos kisika po tijelu. Kada je razina željeza niska, tijelo se može boriti da dopremi dovoljno kisika do vaših tkiva i organa, što dovodi do trajnog osjećaja iscrpljenosti.

2) Udubljeni ili “žličasti” nokti

Jedan od znakova nedostatka željeza je pojava “žličastih noktiju”, medicinski nazvana koilonihija. U tom stanju nokti postaju tanki i konkavni, nalikuju obliku žlice. Ovaj simptom odražava više od samo kozmetičke brige; može ukazivati ​​na nedovoljnu razinu željeza u tijelu, što utječe na proizvodnju hemoglobina i cjelokupno zdravlje, prenosi eatthis.com.

3) Često vam je hladno

Povećana osjetljivost na niske temperature je također jedan od znakova vam nedostaje željeza. Osobe s nedovoljnom razinom željeza mogu osjetiti neuobičajenu hladnoću ili imati hladne ruke i noge, čak i u relativno toplim okruženjima. To se događa jer željezo igra ključnu ulogu u proizvodnji hemoglobina, koji je neophodan za prijenos kisika u tijelu, utječući na regulaciju naše unutarnje temperature.

4) Loš akademski uspjeh

Za djecu se neadekvatan unos željeza s vremenom može manifestirati kao loš školski uspjeh. U jednoj studiji, prosječni rezultati iz matematike bili su niži za djecu s manjkom željeza u usporedbi s djecom s normalnim statusom željeza.

Sustavni pregled pedeset studija objavljenih u Nutrients sugerirao je da status željeza i anemija mogu biti povezani s akademskim uspjehom u nekim kontekstima i da dodatak željeza tijekom adolescencije može poboljšati školski uspjeh, pažnju i koncentraciju, ali potrebno je više visokokvalitetnih istraživanja da bi se preporuka. Također je važno zapamtiti da mnogi čimbenici utječu na akademski uspjeh osim unosa željeza.

5) Loš san

Odgovarajuće razine željeza u tijelu pomažu u proizvodnji serotonina i dopamina, neurotransmitera neophodnih za regulaciju ciklusa spavanja. Podaci pokazuju da je nedostatak željeza povezan s lošijom kvalitetom sna, poremećajem disanja tijekom spavanja i drugim čimbenicima koji su povezani sa spavanjem.

6) Tjeskoba / anksioznost

Od genetskih čimbenika do životnih iskustava, razne stvari mogu potaknuti anksioznost. Manje je poznato da nedovoljna količina željeza može biti povezana i s povećanom tjeskobom. Željezo je ključno za potporu zdravlju mozga, utječe na sintezu neurotransmitera i rad mozga.

7) Žudnja za ledom

Jedan intrigantan znak nedostatka željeza je stanje poznato kao pika. Picu karakterizira žudnja za tvarima koje nemaju hranjivu vrijednost, poput leda, zemlje, gline ili škroba. Ovo neobično ponašanje u ishrani često je način na koji tijelo signalizira nedostatak esencijalnih nutrijenata, poput željeza. Trudnice i predadolescenti su u najvećem riziku od pice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!