Šest popularnih dodataka prehrani koji mogu oštetiti jetru

Zdravlje 21. kol 202408:43 0 komentara
Žena se drži za trbuh
Shutterstock / Ilustracija

Biljni dodaci mogu se činiti kao kao bolja alternativa lijekovima, zbog svog "prirodnog" podrijetla - međutim, istraživanja pokazuju da nisu nužno tako sigurni ili učinkoviti.

Amerikanci troše oko 13 milijardi dolara na prirodne dodatke godišnje, prema podacima Nacionalnog instituta za zdravlje. Poput dodataka prehrani, biljni dodaci su poznati po svojim zdravstvenim i ljekovitim prednostima, posebno u vezi s gastrointestinalnim problemima, glavoboljama, gubitkom težine, menstrualnim bolovima, zdravljem srca, pa čak i tjeskobom.

Biljni dodaci mogu se činiti kao kao bolja alternativa lijekovima, zbog svog “prirodnog” podrijetla – međutim, istraživanja pokazuju da nisu nužno tako sigurni ili učinkoviti. Zapravo, nova studija sugerira da popularni biljni dodaci poput ekstrakta zelenog čaja i kurkume mogu dovesti do oštećenja jetre, piše BestLife.

Biljni dodaci dobiveni su iz botaničkih spojeva koji se nalaze u biljnom korijenju, lišću, sjemenkama, bobicama i cvijeću. Mogu se koristiti na koži, kuhati kao čaj, dodavati u vruću kupku ili uzimati kao tablete, kapsule ili tekući ekstrakti, prema John Hopkins Medicine.

Budući da potječu iz Zemlje, biljni dodaci su označeni kao “prirodni” i “čisti”. Smatraju se zdravijom opcijom u usporedbi s lijekovima koji se izdaju bez recepta. Ali, to nije nužno slučaj.

Prema studiji objavljenoj u Journal of the American Medical Association (JAMA), više od 80.000 biljnih i dijetetskih dodataka (HDS) može se kupiti online ili u maloprodajnim trgovinama bez liječničke potvrde od 2022. godine.

Budući da HDS nisu lijekovi, ne regulira ih američka Agencija za hranu i lijekove (FDA). To znači da tvrtke mogu distribuirati svoje HDS proizvode bez prethodnog pretkliničkog testiranja i procjene učinkovitosti.

Ovi potencijalno toksični biljni dodaci uključivali su kurkumu, zeleni čaj, ashwagandhu, Garciniju cambogiu, crvenu rižu s kvascem i crni kohoš. Potrebno je više istraživanja kako bi se bolje razumjela korelacija između upotrebe popularnih biljnih dodataka prehrani i oštećenja jetre, ali vjeruje se bi za to mogao biti kriv metabolizam.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!