Što napraviti, a što izbjegavati opeče li vas meduza?

Zdravlje 03. kol 202417:41 0 komentara
Pixabay/ilustracija

Dodir s pipcima ove otrovne životinje koja živi u našem moru i šire je uvijek neugodan i bolan. Možete si pomoći i olakšati liječenje, no čuvajte se klišeja – oni ne funkcioniraju.

Svatko tko je dotaknuo pipke meduze dobro se sjeća peckanja i intenzivnog svrbeža odmah nakon toga. Na koži tada može ostati eritematozno i ​​edematozno područje s mogućim stvaranjem mjehura. Osim meduza, u moru prijeti i riba pauk.

Riba pauk ili meduza?

Nemojte zamijeniti ovo dvoje jer je ubod pauka puno opasniji. Riječ je o najotrovnijoj vrsti otrovnih riba, a njihov je otrov neurotoksičan i kemotoksičan. Može biti i opasan po život. Ubod ćete prepoznati po jakoj boli, a mjesto uboda najprije poblijedi, pocrveni, a na kraju i pomodri.

Nakon tridesetak minuta nastupa glavobolja, vrtoglavica, povišena temperatura, grčenje mišića, lupanje srca i povraćanje pri čemu se može izgubiti i svijest. Bol se najčešće smanji nakon dva, a najkasnije 24 sata, no oteklina može ostati i do desetak dana.

Često se javljaju i sekundarne infekcije poput gnojenja i raspadanja tkiva oko mjesta uboda. Oporavak može trajati od nekoliko dana do nekoliko mjeseci, piše Ordinacija.hr.

Što nakon uboda meduze?

Ako ste sigurni da vas je opekla meduza, ovo su koraci koje trebate poduzeti:

– dezinficirati mjesto uboda, a ako nemate ništa pri ruci, sodom bikarbonom

– nadraženo mjesto namažite gelom na bazi aluminijevog klorida

– pomažu i gelovi na bazi kortizona, ali njegov učinak kasni jer djeluje nakon 30 minuta.

– antihistaminske kreme smanjuju simptome i osjećaj svrbeža, ali su fotosenzibilne pa ih je bolje ne koristiti ako se izlažete suncu.

U najgorim slučajevima, ako je reakcija na ubod meduze izrazito jaka, morate otići na hitnu. Liječnik će odabrati najprikladniju i najučinkovitiju terapiju, po mogućnosti i oralnu.

Što ne činiti?

Nakon uboda meduze refleksno protrljamo bolno područje, ali to nikako ne smijete učiniti.

Ne smijete trljati područje koje vas svrbi niti se češati jer postoji rizik od slanja otpuštenih toksina u cirkulaciju, kaže Susanna Esposito, predsjednica Svjetske udruge za zarazne bolesti i imunološke poremećaje (WAidid) i redovita profesorica pedijatrije na Sveučilištu u Perugi.

Savjetuje ispiranje rane morskom vodom, nikako slatkom, pretjerano hladnom ili ledom niti se smiju koristiti amonijak, limun, ocat ili alkohol. U prijevodu – ne mokrite si po ubodu – neće pomoći.

Nikako se ne preporuča koristiti pincetu za vađenje eventualno zaostalih djelića ticala jer bi razderotina tkiva uzrokovala oslobađanje toksina.

Kako se zaštititi?

Proizvodi protiv uboda meduza dostupni su u ljekarnama već nekoliko godina. U obliku masti ili gela treba ih namazati na kožu četvrt sata prije kupanja. Formulirani su proučavanjem zaštitnih mehanizama koje koristi riba klaun, vrsta riba koja ima prirodnu supstancu koja odbija meduze.

Ove se kreme uglavnom djeluju na četiri principa:

– čine kožu skliskom čime je otežano prianjanje pipaka meduze

– zbunjuju mehanizam prepoznavanja meduze

– blokiraju aktivacijski sustav žarnih stanica

– bore se protiv osmotskog tlaka koji se stvara unutar organa uboda meduze.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!