Osjećaj straha ili fobije od škole može se pojaviti kod mlađe i starije djece te nije nužno povezana s prvim razredima ili velikim promjenama svakodnevice. Najčešće se događa kada dijete prelazi iz vrtića u školu, oko sedme godine života, ali može se dogoditi i u adolescentnim godinama kada dijete kreće u srednju školu.
Strah od škole se manifestira kao odbijanje odlaska u školu, plačljivo ponašanje kada dijete mora ići u školu te drugi fizički simptomi koji pokazuju da je došlo do straha. Anksioznost zbog škole može biti intenzivna, a u toj situaciji govorimo o fobiji od škole koju je potrebno liječnički tretirati.
Kako prepoznati strah od škole?
Trajanje straha od škole može biti nekoliko tjedana, no ako se radi o dužem periodu bez pozitivnog napretka moguće je da se radi o fobiji koju je potrebno liječiti. Sam strah od škole kod starije djece može biti udružen uz druge psihološke poteškoće poput anksioznosti i depresije.
Kod male djece je simptome straha lako prepoznati, no kod starije djece bi to mogao biti problem, posebice kod tinejdžera.
Ovo su najčešći simptomi koji će pomoći kako prepoznati strah od škole kod djeteta:
– fizičke manifestacije poput povraćanja, vrtoglavice, slabosti, proljeva
– pojava glavobolje, znojenja i nesvjestica kada dijete treba ići u školu
– dijete je kroz tjedan više umorno i bezvoljno, a vikendom je obično bolje
– plač, bacanje na pod, napadaji panike
– djeca počinju glumiti da su bolesna kako bi izbjegla školu
– neprijatne misli dok borave u školi i razvijanje drugih fobija
Dijete, ovisno o godinama može početi izbjegavati školu i markirati ili glumiti da je bolesno samo kako ga se ne bi poslalo u školu. Sve to može imati dugoročne negativne posljedice na dijete zbog izbjegavanja obaveza i smanjivanja mogućnosti da se razviju zdrave radne navike. Također, djeca zbog markiranja i straha od škole mogu imati poteškoće s gradivom i profesorima što može ojačati strah i tjeskobu koju osjećaju u vezi škole.
Zašto nastaje strah od škole?
Strah od škole se ne pojavljuje zbog straha od ustanove, već se obično radi o nekom problemu, proživljenoj traumi ili strahu od traume koja dijete odvraća od škole. Uzrok može biti obiteljski ili osobni, a može i biti povezan s osobama ili stvarima vezanima direktno uz školu.
Izazivati strah mogu djeca iz razreda i škole, zlostavljanjem na verbalnoj i fizičkoj razini, dijete može imati poteškoće sa savladavanjem gradiva, strah od profesora i autoriteta te strah od smrti ili nesreće na putu do i od škole.
Iako razlog zbog kojeg se dijete boji škole mogu biti traume poput vršnjačkog zlostavljanja, straha od profesora ili loših ocjena, strah od škole se češće pojavljuje kod više ili visoko inteligentne djece. Ovo pokazuje kako uzrok želje za izbjegavanjem škole ne mora uvijek biti vezan uz gradivo, točnije, ispitivanje istog. Međutim, izbjegavanje i strah od škole zbog gradiva je češći kod starije djece.
Jedan od uzroka straha od škole kod male djece je razvijanje anksioznosti zbog odvajanja od roditelja te strah od nepoznatoga. Podaci pokazuju kako je osjećaj straha od odvajanja izraženiji kod djece koja su doživjela traumu poput rastave roditelja ili gubitka drage osobe. Važno je znati i da ako roditelj osjeća velik strah i tjeskobu zbog odlaska djeteta u školu, vrlo je vjerojatno da će to isto osjećati i dijete. Djeca od roditelja i drugih starijih preuzimanju osjećaje i ponašanja pa ako vide strah kod roditelja kada idu u školu, nije neobično da ga i sami razviju.
Pubertet je također vrijeme kada se djeca razvijaju fizički i psihički pa sukladno tome mogu razviti strah od tuđih reakcija na njihove promjene, posebice od vršnjaka. Veliku ulogu u prihvaćanju obaveza i u borbi s traumom imaju i hormoni koji u vrijeme puberteta doživljavaju velike oscilacije.
Liječenje straha od škole
Ako se kod djeteta manifestira strah od škole koji traje i nakon što škola traje već nekoliko tjedana, potrebno je reagirati kako strah ne bi prerastao u fobiju. Također, ako se pojavljuju jasni, fizički simptomi, reagirajte kako bi se djetetu pomoglo.
Prvi korak je pronalazak uzroka problema, točnije, zašto nastaje strah od škole. Najbolji način za to je razgovor s djetetom, ali i njegovim profesorima te roditeljima drugih vršnjaka. Starija djeca će obično skrivati pravi uzrok kako bi izbjegla neugodnu situaciju i razgovor s roditeljima ili stručnom osobom.
Tjeranje djeteta da ide u školu bez obzira na strah neće pomoći već će samo stvarati veći problem. Pritisak, podizanje glasa ili optuživanje djeteta će ga samo odvojiti od vas zbog čega neće s vama željeti dijeliti svoje misli i strahove. Tek kada imate otvoren i iskren odnos s djetetom ćete moći doći do uzroka straha od škole.
Ako uspijete saznati o čemu se radi, kontaktirajte školu i razgovarajte s profesorima ili razrednikom kako bi zajedno radili na rješavanju problema. Nastavnik će vas i dijete vjerojatno uputiti i školskom psihologu kako bi se ušlo dublje u problem i kako bi se isti što bolje riješio.
Kod liječenja straha od škole mogu se koristiti različite metode psiholoških terapija, no na njih će dijete uputiti pedijatar ili liječnik nakon što se otkrije uzrok problema. Tako terapija može biti govorna jer dijete primjerice ima govorne probleme zbog čega osjeća strah od škole, a može se raditi i o bihevioralnoj terapiji, grupnoj terapiji i slično.
Osim terapije, dobar način je i stvaranje pozitivnih mehanizama na svakodnevnoj razini koji služe za smanjivanje straha. To mogu biti glazba, vizualizacija, vježbe disanja, ples, meditacija i slično koje roditelji mogu raditi s djecom prije nego krenu u školu.
Veliku ulogu ima i otvoren te iskren razgovor o školi s djetetom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!