Studija na godišnjicu covida: Trećina djece trpi psihičke probleme u pandemiji

Zdravlje 10. velj 202113:01 > 13:59 0 komentara
Goran Stanzl/PIXSELL (Ilustracija)

Sveučilišna klinika Hamburg-Eppendorf (UKE Hamburg) objavila je rezultate istraživanja koje su tamošnji stručnjaci provodili među mladima i djecom u Njemačkoj od sredine prosinca prošle do sredine siječnja ove godine.

Prema rezultatima, kod svakog trećeg djeteta prisutne su psihička odstupanja od očekivanih prosjeka, odnosno, svako treće dijete ima psihičkih problema uslijed promjene života kao posljedice pandemije covida-19.

Istraživanje UKE Hamburg obuhvatilo je kao reprezentativni uzorak nešto više od 1000 djece i tinejdžera u dobi između 11 i 17 godina, kao i 1500 roditelja djece i tinejdžera u dobi od sedam do 17.

VEZANE VIJESTI

UKE Hamburg navodi da su primijenili model istraživanja koji se u ispitivanju psihičkog zdravlja mladih i djece primjenjuje još od 2003. u suradnji s Institutom Robert Koch. Kod trećine djece utvrđeni su zabrinutost, strahovi, tegobe iz depresivnog spektra, psihosomatske tegobe, objašnjava se, te je utvrđen generalni pad kvalitete života djece.

Uz rezultate istraživanja objavljen je i komentar zaključka istraživanja voditeljice ove studije, profesorice dr. Ulrike Ravens-Sieberer, inače direktorice istraživanja na Klinici i poliklinici za psihijatriju, psihoterapiju i psihosomatiku UKE-a:

“Ovi su rezultati još jednom pokazali: Svatko tko je bio u dobrom stanju i prije pandemije, tko je naučio strukture i tko se osjeća ugodno i sigurno u krugu svoje obitelji, dobro će prolaziti i kroz pandemiju. Trebaju nam, međutim, bolje metode kako bismo bili u stanju pružiti posebnu podršku djeci iz rizičnih obitelji i ojačali njihovo mentalno zdravlje.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!