Vrijeme u koje jedete obrok može utjecati na rizik od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara, prema velikom europskom istraživanju objavljenom u časopisu Nature Communications.
Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti u svijetu, a mnoge su povezane s prehranom. Zapadnjaci često večeraju kasno i preskaču doručak, što znatno povećava rizik, piše WebMD.
Osim svjetlosti, dnevni ciklus unosa hrane koji se izmjenjuje s razdobljima posta sinkronizira periferne tjelesne satove ili cirkadijske ritmove različitih organa tijela, utječući tako na kardiometaboličke funkcije poput regulacije krvnog tlaka.
Prema istraživanju, sudionici koji su kasnije jeli bili su skloni konzumiranju alkohola i prijavljivali su kasnije odlaske na spavanje, a češće su imali i veću varijabilnost vremena obroka tijekom tjedna.
Odgoda prvog obroka dana povezana je s povećanjem rizika od kardiovaskularnih bolesti za 6% po svakom satu odgode. Što se tiče posljednjeg obroka dana, večera nakon 21 sat povezana je s povećanjem rizika od cerebrovaskularnih bolesti poput moždanog udara za 28% u usporedbi s večeranjem prije 20 sati, posebice kod žena.
Naposljetku, dulji noćni post, vrijeme između posljednjeg obroka dana i prvog obroka sljedećeg dana povezano je smanjenim rizikom od cerebrovaskularnih bolesti, podržavajući ideju da bi prvi i posljednji obrok trebali biti uneseni ranije tijekom dana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!