Teniski lakat: Uzrok, simptomi i kada zbog problema morate posjetiti liječnika?

Zdravlje 17. kol 202215:02 0 komentara
Maksim Goncharenok/Pexels/Ilustracija

Teniski lakat, odnosno stručnim nazivom lateralni epikondilitis, je stanje koje izaziva bol i neugodu u području oko lakta.

Do njega dolazi nakon što se više puta ponavljao isti pokret, a može se prepoznati po bolovima i nemogućnosti ispravljanja lakta ili dolazi do problema kod podizanja predmeta. Tretira se vježbama i po potrebi lijekovima protiv bolova ili operacijom.

Što uzrokuje teniski lakat?

Kao što i samo ime kaže, ovo teniski lakat može uzrokovati igranje tenisa ili badmintona kao i obavljanje bilo koje druge ponavljajuće radnje u kojoj sudjeluje zglob lakta. Jednako tako, do teniskog lakta dolazi kada se previše upotrebljavaju mišići oko lakta kao kod osoba koje su mesari, vodoinstalateri, stolari, slikari ili onih koji često sade biljke. Iako se teniski lakat može razviti kod svih dobnih skupina, najčešći je kod osoba koje imaju između 30 i 50 godina.

Teniski lakat može biti istovremeno prisutan na obje ruke.

Kako prepoznati teniski lakat?

Teniski lakat je zapravo slabljenje tetiva koje spajaju mišiće podlaktice s kostima, a može se prepoznati po jakoj boli s vanjske strane lakta, u nadlaktici i podlaktici te po izraženoj osjetljivosti na tim mjestima. Jednako tako, osoba neće moći ispraviti ruku u potpunosti te neće moći podizati predmete. Bol može biti umjerena, ali može biti jaka i prisutna čak i kada lakat miruje. Bol se pogoršava kod ponavljajućih pokreta lakta, kod rukovanja i držanja predmeta u ruci, a s vremenom se može pojaviti i kvržica te lakat može biti bolan na dodir.

Ova ozljeda može trajati i do dvije godine, ali se nakon odrađenih terapija i savjeta liječnika većina pacijenata potpuno oporavi.

Kada treba posjetiti liječnika?

Kada se pojavi neugoda i bol u laktu koji ne prestaju ni tjedan dana nakon korištenja lijekova protiv bolova i stavljanja obloga ili kada se stanje pogorša, potrebno je posjetiti liječnika. Liječnik će na pregledu uzeti anamnezu te provjeriti pokretljivost ruke, prsti i lakta. U nekim slučajevima će biti potrebno napraviti i dodatne pretrage kao što su rendgenska snimka lakta ili magnetska rezonanca kako bi se isključile druge dijagnoze.

Kako se tretira teniski lakat?

Teniski lakat može proći sam od sebe nakon nekog vremena. Ipak, najčešće se tretira raznim vježbama te fizikalnom terapijom ili masažom, dok kod ublažavanja bolova mogu pomoći lijekovi protiv bolova ili držanje hladnih obloga na laktu nekoliko puta dnevno. Jednako tako, treba izbjegavati ponavljajuće pokrete u laktu te se prestati baviti sportom koji je i doveo do teniskog lakta. Ako se stanje zakomplicira bit će potrebna operacija.

Vježbe za teniski lakat

Postoji više različitih vježbi koje mogu umanjiti bol i poboljšati pokretljivost. Neke od njih rade i na pokretljivosti prstiju i ručnog zgloba, dok su druge vježbe istezanja. Osim toga, od pomoći može biti i korištenje opterećenja kako bi se jačao mišić. Primjer vježbi možete vidjeti u videu:

Zaključak

Teniski lakat nastaje zbog ponavljajućeg pokreta u laktu, a češći je kod sportaša i kod određenih profesija. Simptomi mogu biti blagi, ali jednako tako se može i osjetiti konstantna bol te nemogućnost držanja ili podizanja predmeta. Važno je potražiti pomoć liječnika te provoditi određenu prepisanu terapiju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!