Beskorisni organ koji liječnici često uklanjaju mogao bi zapravo imati vrlo važnu funkciju

Zdravlje 13. stu 202413:00 0 komentara
Rendgenska snimka pluća na koju osoba pokazuje prstom.
Pexels/ilustracija

Mala masna žlijezda koja se nalazi iza psne kosti i za koju se često kaže da je 'beskorisna' u odrasloj dobi mogla bi zapravo imati vrlo važnu ulogu.

U pitanju je timusna ili prsna žlijezda i stručnjaci sugeriraju da nije ni približno beskorisna kako se nekad mislio. Naime, američki su istraživači otkrili da se oni kojima se ukloni timus kasnije u životu suočavaju s povećanim rizikom smrti iz bilo kojeg razloga. Osim toga, suočavaju s povećanim rizikom od razvoja raka.

“Otkrili smo da je timus apsolutno neophodan za zdravlje. Ako ga nema, rizik od umiranja ljudi i rizik od raka je barem dvostruko veći”, rekao je onkolog David Scadden sa Sveučilišta Harvard kada je istraživanje objavljeno prošle godine.

Kako ističe ScienceAlert, studija je čisto opservacijska, što znači da ne može pokazati da uklanjanje timusne žlijezde izravno uzrokuje rak ili druge smrtonosne bolesti. No, istraživači su zabrinuti zbog svojih otkrića i navode da bi očuvanje timusne žlijezde “trebalo biti klinički prioritet” kad god je to moguće.

Što je pokazala studija?

Koristeći podatke pacijenata iz državnog zdravstvenog sustava, istraživači u Bostonu usporedili su ishode pacijenata koji su prošli kardiotorakalnu kirurgiju: 1146 njih je uklonjen timus, dok više od 6000 pacijenata (kontrolna skupina) nije.

Rezultati su pokazali da su oni koji su bili podvrgnuti timektomiji imali gotovo dvostruko veću vjerojatnost da će umrijeti u roku od pet godina u odnosu na one iz kontrolne skupine, čak i nakon uzimanja u obzir spola, dobi, rase i drugih zdravstvenih poteškoća.

Pacijenti koji su imali uklonjen timus također su imali dvostruko veće šanse da će razviti rak unutar pet godina nakon operacije. Osim toga, taj se rak generalno pokazao agresivnijim i često se vraćao nakon tretmana u usporedbi s kontrolnom skupinom.

“Ovo ukazuje na to da se posljedice uklanjanja timusa trebaju pažljivo razmotriti kada se razmišlja o timektomiji”, rekao je Scadden.

Zašto postoji ova veza, nije poznato, ali istraživači sumnjaju da nedostatak timusa na neki način utječe na zdravu funkciju imunološkog sustava kod odraslih. Podskupina pacijenata u studiji koji su bili podvrgnuti timektomiji pokazala je manje raznolike receptore T-stanica u krvi, što bi moglo pridonijeti razvoju raka ili autoimunih bolesti nakon operacije.

“Zajedno, ovi nalazi podupiru ulogu timusa koji doprinosi proizvodnji novih T-stanica u odrasloj dobi i održavanju zdravlja odraslih ljudi”, zaključuju autori studije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!